Proces wydzielania aktywów węglowych Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) przebiega zgodnie z harmonogramem i powinien zostać sfinalizowany w 2022 roku, poinformował prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
„Proces przebiega zgodnie z planem, jesteśmy na etapie wyboru doradców dla wszystkich grup energetycznych. Zakładamy, że niebawem nastąpi realna wycena tych aktywów, a finalizacja całego procesu nastąpi w przyszłym roku. Zakładamy, że dług będzie przypisany do aktywów, które zostaną przekazane do NABE” – powiedział Dąbrowski podczas konferencji prasowej.
Podkreślił jednocześnie, że PGE nie bierze pod uwagę scenariusza, w którym wartość tych aktywów okaże się ujemna.
„Nie widzimy tu żadnych zagrożeń, przewidujemy, że cały dług zostanie stransferowany” – dodał.
Szef PGE poinformował również, że porozumienie zawarte z Polską Grupą Górniczą (PGG) gwarantuje PGE stabilność dostaw i cen węgla w 2022 roku.
Zgodnie z założeniami przyjętymi przez Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP), NABE ma przejąć do czerwca 2022 r. aktywa energetyczne i wydobywcze. Wcześniej zostanie dokonana wycena przejmowanych aktywów.
Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.
Źródło: ISBnews