Potencjał w usługach opartych na otwartej bankowości tworzonych przez firmy i instytucje niebędące bankami dostrzega 36% Polaków, wynika z badania na temat otwartej bankowości w Polsce zleconego przez spółkę Easy Check i Krajowy Rejestr Długów (KRD). Ponad 1/3 społeczeństwa (35,5%) zdaje sobie sprawę z funkcjonowania dyrektywy PSD2, która dotyczy otwartej bankowości i umożliwia bezpieczne udostępnianie danych ze swojego rachunku bankowego innym podmiotom.
„Najlepszą wiedzę na ten temat mają osoby w wieku 25-34 lata (47% z nich deklaruje, że wie o tych regulacjach) oraz respondenci między 35. a 44. r.ż. (40%). Świadomość obowiązywania przepisów nie musi przekładać się jednak na poziom ich znajomości i zrozumienia. Zapytani o to, jakie dokładnie dane mogą być udostępniane na podstawie prawa dotyczącego otwartej bankowości, ankietowani nie zawsze potrafili poprawnie odpowiedzieć” – czytamy w komunikacie.
Jak wynika z badania, ponad 1/3 społeczeństwa jest przekonana, że dzięki otwartej bankowości dostęp do informacji o rachunku mają też instytucje inne niż banki. Najwięcej takich osób jest wśród najmłodszych ankietowanych – 46%. Równocześnie więcej niż co czwarty badany wie, że przekazanie danych z konta bankowego może się odbyć za pośrednictwem licencjonowanej firmy, podkreślono.
„36% ankietowanych dostrzega potencjał w tworzeniu nowych usług opartych na danych z rachunków bankowych przez instytucje i firmy inne niż banki. Niespełna połowa (48%) nie ma jeszcze zdania na ten temat. To daje duże możliwości edukowania konsumentów o otwartej bankowości. Wśród potencjalnych korzyści, jakie może przynieść takie rozwiązania, ankietowani wskazują m.in. na prostsze wnioskowanie o pożyczkę lub debet (67% uznało to za przydatne) i szybszą weryfikację zdolności kredytowej (62%) oraz możliwość otrzymania indywidualnie dopasowanej oferty na ubezpieczenie (53,5%)” – czytamy dalej.
Z usług finansowych Polacy najczęściej korzystają za pośrednictwem banków. Zadeklarowało tak blisko 79% ankietowanych. Widać jednak wyraźne różnice pokoleniowe, które zwiastują nadchodzące zmiany. Najchętniej z usług finansowych oferowanych przez banki korzystają osoby powyżej 55 lat – 84% ankietowanych w wieku 55-64 lata oraz 90% najstarszych respondentów (65-74 lata). Na drugim biegunie znaleźli się młodzi. Tylko niewiele ponad 2/3 z nich zadeklarowało, że korzysta z usług finansowych za pośrednictwem banków.
Zapytani o to, za czyim pośrednictwem korzystają z usług finansowych, blisko 60% ankietowanych wskazało na operatorów płatności (np. PayU, Blue Media, Paypal) oraz sklepy internetowe. Trzecim wyborem Polaków są platformy sprzedażowe (np. Allegro i OLX). Korzystanie z usług finansowych za ich pośrednictwem deklaruje ponad 55% badanych, zakończono.
Ogólnopolskie badanie „Otwarta bankowość w Polsce w 2021 roku” zostało przeprowadzone przez IMAS International na zlecenie spółki Easy Check i KRD w czerwcu 2021 r. na reprezentatywnej grupie 709 osób.
Źródło: ISBnews