Shell i Ionity uruchomiły stacje ładowania do samochodów elektrycznych o mocy do 350 kW na terenie miejsc obsługi podróżnych MOP Olsze Wschód i Olsze Zachód przy autostradzie A1, podał Shell. W ciągu najbliższych kilku tygodni planowane jest otwarcie kolejnych takich stacji. Każda z nich będzie oferowała co najmniej 2 punkty ładowania i będzie mogła być rozbudowana o kolejne. Stacje Ionity w Polsce są w pełni zasilane zieloną energią.
„Dzięki współpracy z Ionity, naszym partnerem technologicznym, Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), Gdańsk Transport Company oraz Urzędem Dozoru Technicznego (UDT) Shell wprowadza pionierskie rozwiązanie na naszym rynku, oferując
kierowcom ładowarki o mocy 350 kW. Będą one kompatybilne zarówno z istniejącymi, jak i przyszłymi pojazdami elektrycznymi wyposażonymi w europejski standard ładowania CCS, ładując dany pojazd maksymalną dostępną dla niego mocą. Obecnie wzdłuż autostrad działają ładowarki o mocy 50 kW. Ładowarki Ionity zwiększają tę moc siedmiokrotnie, co znacznie skraca czas ładowania i liczbę koniecznych postojów na trasie. Większość EV poruszających się po polskich drogach może być ładowana o maksymalnej mocy 150 kW. Oznacza to, że 10 minut ładowania za pomocą szybkiej ładowarki wystarczy na przejechanie kolejnych 100 kilometrów” – powiedziała head of Shell Mobility Sales & Network w Shell Polska Monika Kielak-Łokietek, cytowana w komunikacie.
„Celem Ionity jest umożliwienie podróżowania pojazdami elektrycznymi po całej Europie. Dziś jesteśmy o krok bliżej do osiągnięcia tego celu. Otwarcie naszej pierwszej stacji ładowania o dużej mocy w Polsce jest ważnym kamieniem milowym dla elektromobilności w Europie Wschodniej, a nasze partnerstwo z Shell jest w tym kontekście kluczowe” – dodał COO Ionity Marcus Groll.
Docelowo na stacjach Shell w Polsce ma powstać 10 stacji ładowania Ionity.
Shell planuje też inwestycje w punkty ładowania o standardowej mocy. Obecnie jest ich 60 tys. na całym świecie. Celem firmy jest by do 2025 roku było ich 500 tys. Na razie nie wiadomo ile z nich mogłoby powstać w Polsce.
Holendersko-brytyjski koncern Shell to największa firma paliwowa na świecie. W Polsce jest obecny od 1992 roku i jest czwartym pod względem wielkości operatorem stacji paliw – na koniec 2020 roku firma zarządzała siecią 423 stacji.
Źródło: ISBnews