Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) powołał grupę ekspercką Team Korea, której zadaniem jest przedstawienie optymalnej i zintegrowanej oferty dla programu polskiej energetyki jądrowej, podała spółka. Koncern planuje przedstawić swoją propozycję w I kwartale 2022 r. lub wcześniej, jednak o ostatecznym terminie złożenia oferty zadecydują rozmowy z polskim rządem.
„Przygotowywana przez KHNP oferta będzie konkurencyjna pod względem technologii, ceny i harmonogramu budowy. Firma planuje zaproponowanie Polsce modelu reaktora APR1400 o znacząco podwyższonym poziomie bezpieczeństwa, spełniając w ten sposób wymagania IAEA (International Atomic Energy Agency) i WENRA (Western European Nuclear Regulators Association). Rozwiązania technologiczne i możliwości KHNP w obszarze realizacji tego typu projektów doskonale sprawdziły się już w innym międzynarodowym projekcie, realizowanym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) – elektrowni jądrowej Barakah” – czytamy w komunikacie.
„Dzięki bliskiej współpracy z lokalnymi partnerami oraz korzyściom wynikającym z koreańskiego doświadczenia i wiedzy w zakresie budowy elektrowni jądrowych i zarządzania projektami, projekt Barakah został ukończony zgodnie z budżetem oraz na czas. Dzięki temu jesteśmy również przekonani, że możemy złożyć kompleksową i preferencyjną ofertę odpowiadającą na potrzeby polskiego rządu” – powiedział prezes Jae Hoon Chung, cytowany w komunikacie.
Na potrzeby zagranicznych projektów budowy elektrowni KHNP tworzy specjalne zespoły o elastycznej strukturze, a także o uzupełniających się kompetencjach i doświadczeniu, które uwzględniają unikalne środowisko biznesowe danego kraju. W przypadku programu polskiej energetyki jądrowej, KHNP planuje w jak największym stopniu zaangażować polskie firmy.
„Polska to dla nas ważny partner, z którym możemy nawiązać współpracę w zakresie rozwoju energetyki jądrowej na preferencyjnych warunkach. Polski rząd myśli również o inwestorach, którzy dołączą do tego projektu z konkretnym zaangażowaniem w ramach finansowania kapitałowego, które w naszej ofercie obejmie instytucja Export Credit Agency. Jestem przekonany, że przy pełnym wsparciu rządu Korei Południowej w najbliższym czasie będziemy mogli przedstawić polskiemu rządowi konkurencyjną i atrakcyjną ofertę. Wybór Korei Południowej w ramach przejrzystego procesu z pewnością zaowocowałby wzrostem synergii w wysoce technologicznych gałęziach przemysłu, które przez ostatnie 30 lat potwierdziły inwestycje takich firm jak Samsung, LG czy Hyundai” – dodał Jae Hoon Chung.
Dotychczas południowokoreańska spółka zidentyfikowała ponad 70 polskich podmiotów z branży inżynieryjnej, produkcji maszyn, budowlanej oraz energetycznej jako potencjalnych partnerów do uruchomienia budowy elektrowni jądrowej.
W lutym br. KHNP poinformował, że jest zainteresowany udziałem w „Programie polskiej energetyki jądrowej”.
Źródło: ISBnews