Komisja Europejska zatwierdziła przedłużenie o dwanaście miesięcy, do 29 października 2022 r., polskiego programu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków spółdzielczych i małych banków komercyjnych, poinformowała Komisja.
„Program przewiduje okres dwunastu miesięcy od utworzenia instytucji pomostowej na próbę jej sprzedaży lub sprzedaży jej aktywów. […] Zmieniony schemat zawiera również pewne limity poziomu stóp procentowych, po których instytucje pomostowe mogą oferować depozyty w przypadku kryzysu płynności oraz do czasu ustabilizowania się sytuacji płynnościowej. […] W kontekście trwającego kryzysu pandemicznego środek będzie nadal wyjątkowo dostępny dla banków spółdzielczych i małych banków komercyjnych o łącznych aktywach poniżej 5 mld euro” – czytamy w komunikacie
Celem programu jest ułatwienie pracy polskiego organu ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w przypadku wystąpienia konkretnego przypadku i potrzeby. Program został wstępnie zatwierdzony 20 grudnia 2016 r. Został on przedłużony pięciokrotnie, ostatni raz 29 października 2020 r. W grudniu 2020 r. program został zmieniony, aby wyjątkowo obejmował banki spółdzielcze i małe banki komercyjne o łącznych aktywach poniżej 5 mld euro.
W szczególności Komisja zaakceptowała wówczas wyższy próg bilansowy w porównaniu z progiem 3 mld euro określonym w komunikacie z 2013r., biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności związane z wybuchem koronawirusa, ograniczoną część polskiego rynku bankowego objętego programem oraz zabezpieczenia przed nadmiernymi zakłóceniami konkurencji, które Polska włączyła do programu, podano także.
Oprócz wydłużenia czasu trwania programu o dodatkowe dwanaście miesięcy, zatwierdzone dziś przedłużenie określa szczegółowe warunki funkcjonowania instytucji pomostowych.
W tym okresie daną instytucją pomostową trzeba będzie zarządzać rozważnie, nie będzie ona w stanie wejść na nowe rynki ani prowadzić nowej działalności, ale będzie w stanie przyjmować nowych klientów i nadal świadczyć usługi już istniejącym, podkreśliła Komisja.
Ograniczenia mają na celu umożliwienie bardziej atrakcyjnym alternatywom konkurowania na rynku i ograniczenie potencjalnych zakłóceń konkurencji.
Źródło: ISBnews