Komisja Europejska podjęła decyzję o przedłużeniu tymczasowych ram pomocy państwa do 30 czerwca 2022 r. w celu dalszego przyspieszania odnowy gospodarczej, poinformowała Komisja. Jednocześnie zdecydowała o wprowadzeniu w tym czasie dwóch nowych środków, by stworzyć bezpośrednie zachęty dla przyszłościowych inwestycji oraz środków wsparcia wypłacalności.
Zgodnie z wcześniejszymi przepisami, tymczasowe ramy obowiązywały do 31 grudnia 2021 r.
„Dzisiaj przedłużamy okres obowiązywania [tymczasowych ram] o sześć miesięcy, do końca czerwca przyszłego roku. To ograniczone w czasie przedłużenie pozwala na stopniowe i skoordynowane wycofywanie środków wprowadzonych w czasie kryzysu, bez ryzyka nagłego pogorszenia koniunktury, a przy tym odzwierciedla przewidywane silne ożywienie europejskiej gospodarki” – powiedziała wiceprzewodnicząca wykonawcza Margrethe Vestager, odpowiedzialna za politykę konkurencji, cytowana w komunikacie.
W związku z obserwowanym ożywieniem gospodarczym, Komisja przyjęła decyzję o ograniczonym przedłużeniu tymczasowych ram na okres sześciu miesięcy – do 30 czerwca 2022 r. Ma to pozwolić państwom członkowskim w razie potrzeby na rozszerzenie swoich systemów wsparcia i zadbanie o to, by przedsiębiorstwa nadal borykające się ze skutkami kryzysu nie zostały z dnia na dzień odcięte od niezbędnej pomocy.
Komisja wprowadziła ponadto szereg ukierunkowanych dostosowań, w tym dwa nowe narzędzia mające wesprzeć trwającą odbudowę europejskiej gospodarki w zrównoważony sposób:
- środki wsparcia inwestycji mające pomóc państwom członkowskim zlikwidować lukę inwestycyjną utrzymującą się po kryzysie. Państwa członkowskie mogą tworzyć zachęty dla inwestycji realizowanych przez przedsiębiorstwa i korzystać z tego narzędzia w celu przyspieszenia transformacji ekologicznej i cyfrowej. Środek ten obejmuje zabezpieczenia zapobiegające nadmiernym zakłóceniom konkurencji. Z tego instrumentu państwa członkowskie mogą korzystać do 31 grudnia 2022 r.; oraz
- środki wsparcia wypłacalności, mające pomóc w pozyskiwaniu funduszy prywatnych i ich udostępnianiu na inwestycje w małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), w tym przedsiębiorstwa typu start-up i małe spółki o średniej kapitalizacji. Państwa członkowskie mogą udzielać gwarancji prywatnym pośrednikom, zachęcając ich do inwestowania w te przedsiębiorstwa. Mogą także zapewniać takim przedsiębiorstwom łatwiejszy dostęp do finansowania kapitałowego, które często jest im trudno pozyskać indywidualnie. Z tego instrumentu państwa członkowskie mogą korzystać do 31 grudnia 2023 r.
Ponadto Komisja:
– przedłużyła – od 30 czerwca 2022 r. do 30 czerwca 2023 r. możliwość przekształcania instrumentów zwrotnych (np. gwarancji, pożyczek, zaliczek zwrotnych), przyznawanych przez państwa członkowskie na podstawie ram tymczasowych, w inne formy pomocy, takie jak dotacje bezpośrednie;
– dostosowała maksymalne kwoty określonych rodzajów pomocy proporcjonalnie do przedłużonego okresu;
– wyjaśniła stosowanie postanowień regulujących kwestie wyjątkowej elastyczności w ramach wytycznych Komisji dotyczących pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw;
– przedłużyła o kolejne trzy miesiące (od 31 grudnia 2021 r. do 31 marca 2022 r.) dostosowany wykaz państw o ryzyku niezbywalnym w kontekście krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych.
Tymczasowe ramy pomocy państwa przyjęto w marcu 2020 r., Od tego czasu były wielokrotnie zmieniane. Celem zmian było m.in. zwiększenie możliwości udzielania wsparcia publicznego na rzecz badań, testów i produkcji wyrobów służących zwalczaniu pandemii koronawirusa oraz wsparcie gospodarki, rozszerzenie zakresu tymczasowych ram o środki służące dokapitalizowaniu, wsparcie mikroprzedsiębiorstw, małych przedsiębiorstw i startupów oraz zachęcanie do inwestycji prywatnych.
W październiku 2020r. Komisja przedłużyła obowiązywanie tymczasowych ram do 30 czerwca 2021 r. (poza środkami służącymi dokapitalizowaniu, które mogły być przyznawane do 30 września 2021 r.) i umożliwiła państwom członkowskim sfinansowanie części niepokrytych kosztów stałych ponoszonych przez przedsiębiorstwa dotknięte kryzysem. W styczniu 2021 r. Komisja przyjęła kolejną zmianę rozszerzającą zakres tymczasowych ram przez podwyższenie określonych w nich pułapów oraz dopuszczenie – do końca 2022 r. – przekształcenia niektórych instrumentów zwrotnych w dotacje bezpośrednie.
Źródło: ISBnews