Inwestycje w sektorze nieruchomości w Polsce stanowiły 53% całkowitego wolumenu transakcji w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE) w I półroczu 2021 r., wynika z raportu KPMG pt. „Property Lending Barometer”.
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 r. łączny wolumen inwestycji na rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej wyniósł 4,9 mld euro. Inwestycje w Polsce stanowiły 53% całkowitego wolumenu transakcji regionalnych, w Czechach i na Węgrzech wyniósł on odpowiednio 18% i 13% – łącznie te trzy kraje stanowiły 80% całkowitych inwestycji na rynku nieruchomości w CEE, czytamy w komunikacie, poświęconym raportowi.
„Polska jest nadal uważana za bardzo atrakcyjny rynek dla inwestorów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Wybuch pandemii COVID-19 spowodował pewne zawirowania na rynku nieruchomości, jednak szybkie ożywienie gospodarki zaowocowało znacznym wzrostem PKB w drugim kwartale 2021 r. o ponad 10%. Znaczny wzrost liczby transakcji na rynku nieruchomości w ostatnich miesiącach, wejście do Polski nowych inwestorów i przyciągnięcie kapitału przez nowe sektory, takie jak Private Rental Sector, utwierdza nas w przekonaniu, że Polska jest stale uznawana za rynek godny zaufania, o stabilnych warunkach finansowych” – skomentowała partner w Dziale Doradztwa Podatkowego, lider doradztwa dla sektora budownictwa i nieruchomości w KPMG w Polsce Katarzyna Nosal-Gorzeń, cytowana w materiale.
Jak wynika z badania KPMG oceniającego skłonność banków w Europie Środkowo-Wschodniej do finansowania inwestycji nieruchomościowych – kredyty na finansowanie nieruchomości w 2021 r. zyskały na znaczeniu. Rozwój rynku nieruchomości, inwestycje i finansowanie dla sektora ucierpiały z powodu wpływu pandemii COVID-19 na gospodarkę. Sytuacja zaczyna jednak powoli wracać do normy, ale nie można jeszcze nazwać jej dobrą. Z jednej strony w 2021 r. pogarsza się stan portfeli kredytowych na nieruchomości, a z drugiej stopniowo poprawiają się warunki rynkowe. Co więcej, trudniejsze czasy oznaczają, że instytucje kredytowe w regionie CEE są w stanie dokonać wyboru i selekcji projektów i inwestycji, którym mogą udzielać kredytów na bardziej rygorystycznych warunkach, czytamy dalej.
Zdaniem respondentów badania, ponad rok po wybuchu pandemii COVID-19 finansowanie inwestycji mieszkaniowych stało się najbardziej atrakcyjnym obszarem dla większości banków w regionie CEE. Na kolejnym miejscu, po spadku względem poprzedniego roku znalazło się finansowanie segmentu nieruchomości przemysłowo-magazynowych, które w trakcie pandemii wyprzedziły segment nieruchomości biurowych.
Źródło: ISBnews