Ponad połowa osób pracujących (55%), mając do wyboru umowę o pracę i umowę cywilnoprawną z wyższym wynagrodzeniem woli otrzymać wyższe wynagrodzenie, wynika z badania Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie jako preferowaną formę zatrudnienia 76% osób wskazało na umowę o pracę na czas nieokreślony.
„W czwartym pytaniu zapytaliśmy wprost, czy ważniejsza jest dla pracowników stabilność, czy wysokość wynagrodzenia. Okazuje się, że 43% ankietowanych (zarówno pracujących, jak i niepracujących) preferuje stabilność nad wysokość wynagrodzenia, ale 39% ma dokładnie przeciwną opinię. Natomiast wyłącznie wśród osób pracujących wysokość wynagrodzenia ma większe znaczenie niż stabilność (42% do 41%) a kolejne 13% osób wskazuje, że wynagrodzenie zawsze jest ważniejsze bez względu na formę zatrudnienia. W gronie osób pracujących daje to łącznie 55% ankietowanych, którzy przedkładają wysokość wynagrodzenia nad stabilnością pracy” – czytamy w komunikacie.
Z badania wynika, że najważniejszą kwestią związaną z zatrudnieniem zdaniem badanych jest wysokość zatrudnienia – 70% wskazań; następnie 61% wskazało dobrą atmosferę w pracy, 42% – bezpieczeństwo zatrudnienia. Na kolejnym miejscu znalazł się balans między życiem zawodowym a prywatnym – 32% i elastyczne godziny pracy (24%).
„Jednocześnie zaledwie 42% ankietowanych wskazuje bezpieczeństwo zatrudnienia. Prawdopodobnie jest to związane z bardzo niskim bezrobociem występującym w Polsce od dłuższego czasu, które sprawia, że Polacy mniej obawiają się utraty pracy” – wyjaśniono.
Niemal jedna czwarta ankietowanych nie przywiązuje do umowy o pracę dużej wagi, podano także. 21% badanych nie zmieniłoby formy zatrudnienia na bardziej elastyczną bez względu na ewentualną podwyżkę.
„Wynagrodzenie wyższe o 5 do 10% nie byłoby dostatecznym argumentem, zaledwie 3% ankietowanych dopuściłoby zmianę umowy w takiej sytuacji. Kolejne przedziały podwyżki wynagrodzenia były już bardziej atrakcyjne. 11-20% wyższe wynagrodzenie zachęciłoby już 13% ankietowanych a 21-30% większa pensja przekonałaby 22% osób. Podobnie atrakcyjne byłyby jeszcze większe różnice w wynagrodzeniu. Wskazać jednak należy, że 21% nie zmieniłoby formy zatrudnienia na bardziej elastyczną bez względu na ewentualną podwyżkę” – czytamy dalej.
Jednocześnie 38% ankietowanych ocenia szansę na znalezienie lepiej płatnej pracy w ciągu 6 najbliższych miesięcy jako niską. 10% ocenia szanse na znalezienie lepiej płatnej pracy jako wysokie, a 24% jako średnie.
„Rynek pracy się zmienia. Potrzeba elastyczności, którą jeszcze niedawno wskazywaliśmy jako trend głównie wśród młodszego pokolenia, dziś zyskuje na znaczeniu. Wysokość wynagrodzenia i elastyczność świadczenia pracy są obecnie równie ważne, co stabilność i bezpieczeństwo” – podsumował wyniki badania główny legislator Pracodawców RP Szymon Witkowski.
Badanie przeprowadzono w okresie od 8 do 10 listopada 2024 r. metodą CAWI (Computer-Assisted Web Interview – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony WWW) na grupie 1 080 osób.
Źródło: ISBnews