Ponad połowa (56%) dużych i średnich firm w Polsce nie podjęła żadnych działań weryfikujących, czy mogą trafić na listę sankcyjną w związku ze współpracą z partnerami biznesowymi z Rosji lub Białorusi, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Grant Thornton.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Krajową Administrację Skarbową, do połowy października 2022 r. nie zostało wszczęte żadne postępowanie dotyczące nałożenia kary za naruszenie zakazu udostępniania środków finansowych podmiotom znajdującym się na listach sankcyjnych. Działania władz państwowych ograniczone zostały zatem w praktyce na ten moment wyłącznie do kontroli celnych, mających na celu ograniczenie handlu towarami objętymi sankcjami, podano.
„Około połowa dużych i średnich firm z branż handlowej (50%) i przemysłowej (48%) nie zdecydowała się na weryfikację swoich kontrahentów lub kanałów dystrybucji, by ustrzec się przed karami grożącymi za naruszenie sankcji. Mniej dociekliwe okazały się przedsiębiorstwa z sektora budowlanego i usług – kolejno 78% i 68% podmiotów z tych branż zadeklarowało, że nie podjęło żadnych działań sprawdzających” – czytamy w komunikacie.
34% przebadanych firm deklaruje, że zweryfikowało, czy współpracuje z podmiotem, który znalazł się na europejskiej lub polskiej liście sankcyjnej. Jednak już tylko 28% zdecydowało się sprawdzić także beneficjenta rzeczywistego swojego kontrahenta, a 27% – inny podmiot powiązany z kontrahentem. Na weryfikację, czy dostarczany przez firmę towar lub technologia mogą mieć podwójne zastosowanie, zdecydowało się 30% ankietowanych, natomiast 27% sprawdziło, czy ich produkty będą wykorzystywane w Rosji lub na Białorusi, wskazano również.
Wśród przedsiębiorstw biorących udział w badaniu 31% zadeklarowało, że zrezygnowało ze współpracy z kontrahentem ze względu na polskie i unijne sankcje wprowadzone po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Blisko 1/3 podmiotów, które odpowiedziały na to pytanie pozytywnie, stanowią firmy, które nie podjęły żadnych działań weryfikujących w związku z ogłoszonymi sankcjami.
„Z uwagi jednak na aktualną sytuację polityczną, a także niesłabnące poparcie społeczne dla nakładanych na Rosję sankcji, w najbliższych miesiącach spodziewać się można intensyfikacji działań kontrolnych. Jednocześnie, na bazie ostatnich wprowadzanych pakietów sankcyjnych, przewidywać można rozszerzanie katalogu osób i podmiotów objętych sankcjami unijnymi, przy jednoczesnym łagodzeniu regulacji w obszarach kluczowych dla funkcjonowania gospodarki unijnej np. handlu żywnością i nawozami” – podsumował associate, aplikant radcowski Łukasz Wojdanowicz, cytowany w materiale.
Badanie opisane w niniejszym raporcie prowadzone jest na zlecenie Grant Thornton International w ramach cyklu International Business Report. Co roku realizowane jest wśród 10 tys. właścicieli lub członków zarządu średnich i dużych przedsiębiorstw na świecie. W Polsce od 2020 roku badanie prowadzone jest metodą CATI (wywiady telefoniczne) przez firmę Biostat, co roku wśród właściciel i członków zarządu 100 średnich i dużych przedsiębiorstw. Ostatnia edycja badania prowadzona była we wrześniu 2022 roku.
Źródło: ISBnews