ArcelorMittal Poland zainwestował ponad 27 mln zł w swój zakład w Chorzowie, by produkować nowe, innowacyjne profile szyn kolejowych, które do tej pory nie były dostępne w Polsce, podała spółka. Dzięki temu wśród klientów Huty Królewskiej znajdą się teraz firmy z Belgii, Holandii, Litwy, Węgier czy Estonii.
Ponadto oddział firmy w Chorzowie zyskał też mechaniczną znakownicę dla szyn i nowy blok kontrolno-pomiarowy.
Opracowana w Chorzowie technologia produkcji charakteryzuje się zmniejszonym zużyciem materiałów w procesie produkcyjnym walców i osprzętu walcowniczego. Prace badawczo-rozwojowe nad tą technologią rozpoczęły się w 2017 r., a ich zakończenie przewidywane jest na połowę tego roku.
W ramach projektu opracowano technologię produkcji trzech innowacyjnych szyn kolejowych, które nie były wcześniej produkowane w Polsce, ani w żadnym zakładzie z grupy ArcelorMittal na świecie, podkreślono.
„Pierwszy profil szynowy (MAV48), wyprodukowany w ramach projektu Innostal [realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju], przeznaczony jest dla kolei węgierskiej. Posiada specjalne parametry przekroju poprzecznego, które są wymagane na tamtejszym rynku” – powiedział kierownik ds. badawczo-rozwojowych w ArcelorMittal Poland dr inż. Tomasz Zygmunt, cytowany w komunikacie.
Pierwsza partia szyn z tego gatunku już trafiła na Węgry.
Drugi profil (P50) został wyprodukowany specjalnie na potrzeby dostaw dla krajów bałtyckich – Litwy, Łotwy i Estonii. Z kolei ostatni rodzaj szyny będzie eksportowany do Belgii i Holandii.
„Inwestujemy w nasz zakład w Chorzowie, bo asortyment tu produkowany jest pożądany przez klientów na rynkach europejskich. Właśnie dlatego opracowujemy nowe profile szyn, by odpowiedzieć na potrzeby naszych klientów w branży kolejowej” – dodał prezes i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland Sanjay Samaddar.
ArcelorMittal to największy na świecie producent stali i lider sektora górniczego, obecny w ponad 60 krajach z zakładami zlokalizowanymi w 18 z nich. ArcelorMittal jest notowany na giełdzie w Nowym Jorku, Amsterdamie, Paryżu, Luksemburgu oraz hiszpańskich indeksach w Barcelonie, Bilbao, Madrycie i Walencji.
Źródło: ISBnews