Projekt autopoprawki do projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zgodnie z którą podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne nie będzie mogła być niższa od 75% minimalnego wynagrodzenia został skierowany na posiedzenie Rady Ministrów, wynika z informacji na stronach Rządowego centrum Legislacji (RCL).
Obecnie – zgodnie z Ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej minimalną – podstawą składki na dany rok jest najniższe wynagrodzenie obowiązujące na pierwszy dzień danego roku składkowego.
„W przedłożonej autopoprawce proponuje się obniżenie w 2025 r. minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców opłacających podatek dochodowy na zasadach określonych według skali podatkowej, według 19% stawki podatku i opłacających podatek dochodowy z kwalifikowanych praw własności intelektualnej” – czytamy w uzasadnieniu.
Roczna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne nie będzie mogła być niższa od kwoty stanowiącej iloczyn liczby miesięcy w roku kalendarzowym podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu i 75% minimalnego wynagrodzenia. Natomiast podstawa wymiaru składki za dany miesiąc nie będzie mogła być niższa od kwoty 75% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w pierwszym dniu roku składkowego, podkreślono.
Natomiast dla osób stosujących opodatkowanie w formie karty podatkowej, podstawę wymiaru miesięcznej składki zdrowotnej stanowić będzie kwota 75% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu pierwszego stycznia danego roku, podkreślono.
Proponowane zmiany miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2025r.
Jest to tzw. „drugi krok” dotyczący obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Projekt dotyczący odejścia od poboru składki przy sprzedaży środków trwałych trafił już do Sejmu.
Źródło: ISBnews