Bank Millennium spełniał wymogi MREL na koniec roku 2023 r. i spodziewa się iż jego wymogi MREL spadną w przyszłości, odzwierciedlając komunikowaną wcześniej redukcję bufora P2R, podał bank.
„Współczynniki kapitałowe poprawiły się zauważalnie (skonsolidowany TCR: 18,1%/T1: 14,7% w porównaniu z odpowiednio: 16,6%/13,5% na koniec września 2023 r.) i w rezultacie nadwyżka powyżej wymaganych minimalnych poziomów zwiększyła dalej do odpowiednio 5,9 pkt proc./4,9 pkt proc.” – czytamy w sprawozdaniu finansowym.
Jak wskazuje bank, poprawa w tym kwartale była przede wszystkim efektem transakcji sekurytyzacji portfela należności detalicznych niehipotecznych (118 pb) oraz niższej negatywnej wyceny portfela obligacji.
„Na koniec roku 2023, współczynnik kapitałowy T1 Grupy był 489 pb powyżej wymaganego minimalnego poziomu. Poprawa tego wskaźnika o 345 pb (31%) w ciągu roku 2023 poprzez organiczne generowanie kapitału była znacząca i prawdopodobnie bez precedensu na polskim rynku” – czytamy także.
W czerwcu ub.r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) wyznaczył poziomy MREL dla Banku Millenium. Na poziomie skonsolidowanym bank jest zobowiązany spełnić minimalny wymóg MRELtrea w wysokości 14,42% oraz MRELtem w wysokości 4,46%. Zaktualizowane minimalne wymogi, które będą musiały być spełnione na 31 grudnia 2023 r., to 18,89% (skonsolidowany MRELtrea) i oraz 5,91% (skonsolidowany MRELtem).
W grudniu Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nakazała Bankowi Millennium przestrzeganie dodatkowego wymogu kapitałowego w celu zabezpieczenia ryzyka wynikającego z zabezpieczonych hipoteką walutowych kredytów i pożyczek dla gospodarstw domowych (bufor P2R), który na poziomie skonsolidowanym został wyznaczony na poziomie 1,46 pkt proc., ponad wartość łącznego współczynnika kapitałowego. Nowy poziom ww. wymogu kapitałowego na poziomie TCR jest niższy o 48 pb, w porównaniu z poziomem z decyzji z 30 grudnia 2022 roku,
KNF zaleciła też w grudniu ub.r. Bankowi Millennium utrzymywanie funduszy własnych na pokrycie dodatkowego narzutu kapitałowego w celu zaabsorbowania potencjalnych strat wynikających z wystąpienia warunków skrajnych [dodatkowy narzut P2G] na poziomie jednostkowym – 1,59 pkt proc, a na poziomie skonsolidowanym – 1,6 pkt proc., co oznacza obniżenie odpowiednio o 13 pb i o 15 pb w porównaniu z poziomami przedstawionymi w zaleceniu z 23 grudnia 2022 r.
Bank Millennium jest ogólnopolskim, uniwersalnym bankiem, działającym pod tą marką od 2003 roku. W roku 1992 akcje banku (wówczas BIG SA) jako pierwszej instytucji finansowej – zadebiutowały na GPW. Strategicznym akcjonariuszem Banku Millennium jest Banco Comercial Portugues (Millennium bcp) – największy komercyjny bank w Portugalii. Aktywa razem banku wyniosły 110,9 mld zł na koniec 2022 r.
Źródło: ISBnews