Bank Millennium liczy, że w 2024 roku zawiąże niższe rezerwy na ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami hipotecznymi niż w 2023 roku – poinformował prezes Joao Bras Jorge.
„Jest oczywiste, że nasze oczekiwanie jest takie, że w 2024 roku utworzymy mniej rezerw niż w 2023 roku na portfel kredytów we frankach szwajcarskich” – powiedział Joao Bras Jorge podczas telekonferencji prasowej.
„Musimy zaczekać, największym determinantem tworzenia rezerw jest liczba spraw sądowych” – dodał.
Zaznaczył, że nie spodziewa się zwiększenia liczby pozwów w związku z ostatnimi orzeczeniami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).
„Jeśli chodzi o decyzje TSUE z początku tego roku dotyczące obsługi finansowej kapitału, myślę, że ta część już się zmaterializowała jeśli chodzi o przypadki w sądach” – stwierdził prezes.
Podkreślił, że bank zachęca klientów do zawierania ugód i – jego zdaniem – klienci wciąż szukają takiego ugodowego rozwiązania.
„Jest to duży koszt dla banku, ale obecnie bank jest bardzo dobrze przygotowany do zakumulowania tych kosztów” – powiedział.
Bank Millennium jest ogólnopolskim, uniwersalnym bankiem, działającym pod tą marką od 2003 roku. W roku 1992 akcje banku (wówczas BIG SA) jako pierwszej instytucji finansowej – zadebiutowały na GPW. Strategicznym akcjonariuszem Banku Millennium jest Banco Comercial Portugues (Millennium bcp) – największy komercyjny bank w Portugalii. Aktywa razem banku wyniosły 110,9 mld zł na koniec 2022 r.
Źródło: ISBnews