Barometr Rynku Wierzytelności (BRW-ZPF) wyniósł 64,8 pkt w III kw., co oznacza spadek o 14,7 pkt kw/kw i o 0,8 pkt r/r, wynika z badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF). Wskaźnik wyprzedający BRW-ZPFw wyniósł 74,8 pkt co oznacza spadek o 5 pkt kw/kw.
„Uzyskany wynik świadczy o umiarkowanym optymizmie kadry kierującej firmami z branży zarządzania wierzytelnościami. Obniżenie nastrojów wśród ekspertów wynika głównie z aktualnej sytuacji rynkowej oraz wysokich kosztów zatrudnienia. Pozytywny wpływ na poziom wskaźnika miał zaś wzrost wartości obsługiwanych wierzytelności i mały odsetek przedsiębiorstw znajdujących się w złej sytuacji finansowej” – powiedział prezes ZPF Marcin Czugan, cytowany w komunikacie.
Jak wynika z badania ZPF, 70% ankietowanych przewiduje, że najbliższych trzech miesiącach sytuacja finansowa ich przedsiębiorstw nie zmieni się. Pozostałych 30% oczekuje poprawy. Ponadto, 85% zarządzających zakłada, że w kolejnych miesiącach wzrośnie wartość obsługiwanych przez nich wierzytelności, a 95% planuje zwiększyć lub utrzymać zatrudnienie na dotychczasowym poziomie.
Zarządzający podmiotami z sektora wierzytelności są również pytani przez ZPF o wskazanie i ocenę wpływu barier rozwoju rynku. Po raz kolejny największe znaczenie przypisali oni kosztom zatrudnienia. Ich wpływ jako bardzo duży lub duży oceniło 80% respondentów. Na kolejnych miejscach wskazali oni wysokie obciążenia na rzecz budżetu oraz trudności z uzyskaniem środków na finansowanie zakupu wierzytelności.
Barometr Rynku Wierzytelności ZPF to element realizowanego cyklicznie przez ZPF badania „Wielkość polskiego rynku wierzytelności”.
Źródło: ISBnews