Billon Group Ltd. ogłosił zakończenie inwestycyjnej rundy A finansowania, którą polsko-brytyjski fintech zamknął z wynikiem 6 mln USD (prawie 25 mln zł) pozyskanych od obecnych i nowych inwestorów, podała spółka.
„Jednym z głównych inwestorów w zakończonej rundzie był FIS, wiodący światowy producent bankowych systemów IT. Amerykańska firma wdraża już technologię Billona w swoim nowym systemie, służącym do natychmiastowych transakcji między oddziałami banku w różnych krajach. Ponadto w Billona zainwestowały fundusze Rising Tide, Mencey Capital, VCF III, a także uznani międzynarodowi menedżerowie i eksperci. Za przeprowadzenie rundy odpowiadał prezes grupy Billon, Wojtek Kostrzewa” – czytamy w komunikacie.
„Billon wykorzysta fundusze pozyskane w serii A do skalowania obecnych wdrożeń i pozyskania nowych klientów. Będziemy również przygotowywać się do otwarcia naszego systemu blockchain dla zewnętrznych deweloperów i partnerów” – skomentował Kostrzewa, cytowany w komunikacie.
Polsko-brytyjski fintech otrzymał do tej pory w sumie 16 mln USD (65 mln zł) na rozwój swojej działalności. Przed obecną rundą finansowania Billon pozyskiwał środki od inwestorów indywidualnych, a także z polskich i europejskich grantów rozwojowych, dodano także.
Billon współpracuje już z takimi firmami, jak FIS, Microsoft, Raiffeisen Bank International, Biuro Informacji Kredytowej, Tauron, czy Philip Morris. Z technologii blockchain stworzonej przez fintech korzysta już kilkunastu klientów na różnych etapach wdrożenia.
Billon stworzył pierwszy system rozproszonego rejestru (distributed ledger technology – DLT) dla biznesu. Jego architektura łączy transakcje realizowane w oparciu o walutę narodową, zapisywanie dokumentów i zarządzanie tożsamością. Naszą misją jest uwolnienie potencjału DLT dla transformacji biznesu w regulowanym otoczeniu.
Billon rozwinął początkowe założenia technologii blockchain, tworząc nowy protokół, umożliwiający zapisywanie narodowych walut zgodnie z regulacjami. Jako pierwsi sprostaliśmy stworzeniu skalowalnego rozwiązania do mikropłatności. Teraz możemy również zapisywać dokumenty i dane w strukturze blockchain. Zaprojektowaliśmy nasz system DLT tak, żeby zapewnić wysoką wydajność i dostarczyć wymierne korzyści biznesowe w rozwiązaniach do zarządzania pieniędzmi, dokumentami oraz danymi i tożsamością.
Billon został założony w Wielkiej Brytanii w 2015 r. na bazie wcześniejszego projektu R&D powstałego w Polsce. Dziś w swoich biurach w Londynie i Warszawie zatrudnia międzynarodowy zespół ponad 80 osób. Firma posiada licencję wydawcy pieniądza elektronicznego w Wielkiej Brytanii i Polsce.
Źródło: ISBnews