Budimex – generalny wykonawca gazociągu Strachocina – granica RP – dokonał połączenia polskiego odcinka nowego gazociągu z jego przedłużeniem po stronie słowackiej poprzez tzw. złotą spoinę, podała spółka.
„Budowa nowego gazociągu trwa od lipca 2019 roku. W tej chwili prowadzone są już przygotowania do procedury odbiorowej gazociągu. Na budowie pracowało do tej pory blisko 100 podwykonawców i około 1000 pracowników” – powiedział prezes Artur Popko, cytowany w komunikacie.
Celem finalizowanej inwestycji jest budowa nowego transgranicznego gazociągu, który połączy systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Słowacji. Stronami projektu są Gaz-System S.A. i Eustream a.s – polski i słowacki operator systemu przesyłowego, przypomniano.
„W ramach tego zadania wykorzystaliśmy 27 tysięcy ton stali – równowartość ciężaru ośmiu wież Eiffla. Pokonaliśmy 20 odcinków bezwykopowych, m.in. pod rzekami i drogami. Wykonaliśmy także 390 km mikropali wzmacniających teren, przez który przechodzi gazociąg. Przemieściliśmy także 6 300 m3 gruntu, który zmieściłby się w pociągu towarowym o łącznej długości 213 km” – wymienił prezes.
Inwestycja obejmuje budowę 61 km gazociągu wysokiego ciśnienia o średnicy DN 1000 i o ciśnieniu roboczym 8,4 MPa. W trakcie realizacji zostały wykorzystane technologie bezwykopowe takie jak: HDD (horyzontalne przewierty sterowane) czy mikrotuneling.
Trasa gazociągu przebiega przez gminy: Sanok, Bukowsko oraz Komańcza w województwie podkarpackim. Inwestycja stanowi ważny element strategii inwestycyjnej Gaz-Systemu z uwagi na jej strategiczne znaczenie – połączenie systemów przesyłowych gazu ziemnego Polski i Słowacji.
Budimex realizuje od 2020 roku także inny kluczowy odcinek nowego gazociągu: 122-kilometrowy gazociąg Goleniów – Ciecierzyce, przypomniano także.
Budimex jest notowany na warszawskiej giełdzie od 1995 r. Jego inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma Ferrovial. W 2020 r. miał 8,38 mld zł skonsolidowanych przychodów.
Źródło: ISBnews