CEZ przedstawił strategię Vision 2030, zgodnie z którą przekształci portfel wytwórczy w kierunku niskoemisyjnym i zgodnie z Porozumieniem Paryskim do 2030 r., zredukuje emisje do tego czasu o 55%, a do 2050 r. osiągnie neutralność emisyjną, podała spółka.
„Naszym obowiązkiem wobec naszych klientów, pracowników i całego społeczeństwa jest zmniejszenie ilości energii wytwarzanej z węgla i zastąpienie jej produkcją z czystych źródeł. Dlatego do 2030 roku zamierzamy zwiększyć moc źródeł bezemisyjnych do 6 000 MW. Zapobieganie zmianom klimatycznym jest priorytetem globalnym, a co za tym idzie, rośnie presja społeczna i polityczna na sektor energetyczny. Cele dekarbonizacji stały się bardziej restrykcyjne nie tylko w Europie, ale także w innych częściach świata. Dlatego też przyspieszyliśmy naszą strategię i nadal dostosowujemy nasz ład korporacyjny do szybko zmieniającego się otoczenia, aby nadal tworzyć długoterminowe, zrównoważone wartości, które są kluczowe dla całego społeczeństwa” – powiedział prezes Daniel Beneš, cytowany w komunikacie.
Do 2030 r. Grupa CEZ zamierza obniżyć emisję o 55% w porównaniu z 2019 r.
„W 2025 r. ČEZ planuje wytwarzać z węgla tylko 25% całkowitej produkowanej energii, a w 2030 r. tylko 12,5%. Jednocześnie spółka będzie koncentrować się na budowie nowych mocy źródeł odnawialnych (OZE), konkretnie 1,5 GW mocy zainstalowanej w OZE do 2025 r. i łącznie 6 GW w OZE do 2030 r.” – czytamy dalej.
Elektrownie jądrowe mają pozostać w strukturze grupy. Spółka zamierza zwiększyć ich wydajność, a tym samym poprawić bezpieczeństwo energetyczne i samowystarczalność Republiki Czeskiej – z tego powodu plan przewiduje również budowę nowego bloku jądrowego w Dukovanach.
Redukcji emisji będzie sprzyjać dalszy rozwój sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Do 2025 r. ČEZ będzie eksploatować co najmniej 800 publicznych stacji ładowania.
„Przewidujemy również znaczne inwestycje w inteligentne sieci i produkty, które pozwolą gospodarstwom domowym oszczędzać energię i zmniejszać emisje” – dodał wiceprezes Pavel Cyrani.
W ciągu ostatniego półtora roku CEZ wyłączył bloki węglowe o łącznej mocy około 1 000 MW. Portfolio źródeł odnawialnych ČEZ to obecnie 1 700 MW mocy zainstalowanej, z czego 1 000 MW przypada na Republikę Czeską (800 MW w energetyce wodnej, 125 MW w fotowoltaice, 118 MW w biomasie, 8 MW w energetyce wiatrowej), podano także.
Grupa CEZ posiada aktywa w kilkunastu krajach regionu, m.in. w Polsce, Bułgarii i Turcji. Od 2006 r. spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie.
Źródło: ISBnews