Ze względu na niekorzystne warunki rynkowe, część banków może mieć trudności ze spełnieniem wymogu śródokresowego MREL nie tylko w 2022 r., ale również na koniec 2023 r., ocenia Narodowy Bank Polski (NBP) w „Raporcie o stabilności systemu finansowego”.
„Nadwyżki kapitału krajowego sektora bankowego ponad obowiązujące wymogi regulacyjne i nadzorcze istotnie zmniejszyły się po wejściu w życie śródokresowego wymogu MREL, ale w większości banków fundusze własne nadal znacznie przekraczają wymogi kapitałowe. Konieczność spełnienia wymogu MREL spowodowała, że nadwyżki kapitału wobec wymogów regulacyjnych bazujących na łącznej ekspozycji na ryzyko (TREA) spadły z 70 do 43 mld zł. Na skutek wejścia tego wymogu banki o udziale 18% w aktywach sektora odnotowały niedobór kapitałów lub zobowiązań kwalifikowalnych wobec wszystkich wymogów o łącznej wysokości około 6,5 mld zł” – czytamy w raporcie.
„Ze względu na niekorzystne warunki rynkowe część banków może mieć trudności ze spełnieniem wymogu śródokresowego MREL nie tylko w 2022 r., ale również na koniec 2023 r. Koszty ponoszone przez banki m.in. w związku z wakacjami kredytowymi oraz ryzykiem prawnym mieszkaniowych kredytów walutowych ograniczają możliwości akumulacji kapitału z niepodzielonych zysków” – czytamy również.
Analitycy NBP wskazują, że przy wzroście rynkowego kosztu kapitału i w trudnych warunkach rynkowych możliwości pozyskania kapitału za pomocą emisji instrumentów kapitałowych lub dłużnych są ograniczone. Szacunkowy nie dobór kapitałów/zobowiązań kwalifikowalnych od początku 2023 r. byłby ceteris paribus niemal dwukrotnie wyższy niż w czerwcu br.
Bank centralny przypomina, że z powodu trudnych warunków działania banków, Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) zmienił ścieżkę dojścia do poziomu docelowego MREL i ustalił cel śródokresowy na 2023 r. na poziomie celu z 2022 r.
„Jednak od 31 grudnia 2023 r. banki będą musiały spełniać wymóg w pełnej wysokości,co oznacza że ich potrzeby kapitałowe z tytułu MREL zostaną odsunięte w czasie tylko o kilka kwartałów.” – napisano w raporcie.
„W trakcie 2023 r. można spodziewać się podjęcia przez banki działań zmierzających do emisji instrumentów dłużnych lub zwiększenia kapitałów. Dla części banków przewidziana jest strategia SPE [Single Point of Entry – strategia uporządkowanej likwidacji banków (resolution), w której działania w zakresie restrukturyzacji wobec całej grupy bankowej podejmowane są na poziomie podmiotu dominującego przez jego macierzysty organ] uporządkowanej likwidacji banków (ok. 19% w aktywach sektora bankowego), co pozwoli im na emisję instrumentów kwalifikowalnych z przeznaczeniem na objęcie przez banki matki” – czytamy również.
Źródło: ISBnews