Oddziały PGE Energia Ciepła w Lublinie, Rzeszowie, Zgierzu i Gorzowie Wielkopolskim nie będą produkować ciepła z węgla od 2024 r., poinformował prezes Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) Wojciech Dąbrowski.
„Jesteśmy największym producentem ciepła dla gospodarstw domowych w Polsce, więc spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność. Segment ciepłownictwa w PGE bardzo szybko się rozwija i zmienia w kierunku niskoemisyjności. Dywersyfikujemy źródła wytwarzania, inwestujemy w OZE, aby zapewnić jak najwięcej energii z czystych źródeł, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo i komfort odbiorcom ciepła. Już teraz w naszych zasobach pracują na przykład kotły elektrodowe czy biomasowe, pozyskujemy ciepło z odpadów, jak również planujemy budowę farm fotowoltaicznych w naszych ciepłowniach” – powiedział Dąbrowski w komentarzu dot. rozwoju segmentu ciepłownictwa w Grupie PGE.
„Już dziś mogę też zapewnić, że od 2024 roku przestaniemy produkować ciepło z węgla w oddziałach PGE Energia Ciepła w Lublinie, Rzeszowie, Zgierzu i Gorzowie Wielkopolskim, a także uruchomimy budowaną od podstaw Elektrociepłownię Czechnica, która będzie pracować na rzecz mieszkańców Wrocławia. Ogółem w fazie realizacji i planów w PGE Energia Ciepła jest około trzydziestu inwestycji, które już w ciągu najbliższych kilku lat trwale zmienią oblicze polskiego ciepłownictwa” – zadeklarował prezes.
Dziś wcześniej PGE podało, że spółka zależna PGE Energia Ciepła realizuje obecnie 12 projektów inwestycyjnych związanych z budową nowych kogeneracyjnych źródeł gazowych, a kolejnych 15 projektów jest w przygotowaniu.
Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.
Źródło: ISBnews