Pozytywne doświadczenie klienta jest kluczem do sukcesu w branży HR. Od ponad roku udowadnia to Deel, globalna firma oferująca technologię dla branży rekrutacyjnej. Deel kilka lat temu przebojem wszedł na światowy rynek HR jako jednorożec, startup o wartości przekraczającej 1 mld dolarów, a od jesieni 2023 roku z powodzeniem funkcjonuje w Polsce. Firma podsumowała właśnie wyniki i może się pochwalić wzrostem liczby użytkowników na poziomie niemal 50%, rok do roku. Jak mówią właściciele firmy, Deel stawia na otwartość i prostotę oferując takie właśnie rozwiązania zarówno dla pracodawców jak i pracowników. Twórcy Deel przekonują, że wyjątkowe talenty są dostępne na całym świecie, wystarczy po nie sięgnąć.
Rok w Polsce
Decyzja o wejściu do Polski, już rozwiniętej technologicznie, z prężnie działającym sektorem IT i dynamicznym rynkiem pracy była dobrym posunięciem, przyznaje Liina Laas, dyrektor ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej w Deel.
– Jako marka globalna od kilku lat wspieramy pracodawców i pracowników na całym świecie. Cztery lata temu stworzyliśmy platformę, ułatwiającą ponadgraniczne zatrudnienie. Obecnie współpracujemy z wieloma dużymi i znanymi markami takimi jak Nike, Shopify, Dropbox, Revolut czy RedBull, żeby uprościć procesy HR na całym świecie. To naturalne, że poszerzamy portfolio naszych klientów na różnych kontynentach, a na tej mapie naszej ekspansji cały region EMEA, w tym Polska, ma mocną pozycję. W naszej ocenie jest to rynek niezwykle obiecujący ze wspaniałymi perspektywami na przyszłość.
Deel jako globalny gracz jest aktualnie wyceniany na 12 mld dolarów. Na polskim rynku osiąga bardzo dobre wyniki, notując 49% wzrost liczby klientów w ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy od startu działań nad Wisłą. Jeśli chodzi o całkowitą liczbę pracowników z Polski korzystających z oferty Deel – wzrost jest nawet większy, na poziomie 65% w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Szerokie zastosowanie
Kto korzysta z rozwiązań technologicznego gracza? Tu tendencja jest bardzo wyraźna. Najpopularniejsze branże w Polsce, podobnie jak na świecie, to usługi IT, oprogramowanie komputerowe, gry komputerowe, doradztwo informatyczne, marketing i reklama, ale też m.in. rynek sprzętu medycznego.
– Nasze rozwiązania są na tyle nowatorskie i przełomowe, że do grona naszych klientów wciąż dołączają kolejni. Po wypróbowaniu naszych produktów w krótkim czasie przekonują się, że jesteśmy dla nich idealnym wsparciem w pozyskiwaniu siły roboczej jak i rozwoju ich biznesu. Deel daje bardzo praktyczne rozwiązania na miarę współczesnych potrzeb wirtualnego świata, w którym większość z nas funkcjonuje, także zawodowo. Regularnie wprowadzamy nowe funkcje w coraz większym stopniu ułatwiające zarządzanie globalnymi, zróżnicowanymi zespołami – m.in. wypłaty w różnych walutach, onboarding, benefity czy tworzenie fizycznych stanowisk pracy w odległych krajach – podkreśla Liina Laas.
Ponad granicami
Wśród krajów, z których najczęściej zatrudniają pracowników polskie firmy są Brazylia, Stany Zjednoczone Hiszpania czy Serbia. Deel daje pracodawcom wiele narzędzi, dzięki którym takie zatrudnienie jest możliwe. Jest wiodącym dostawcą globalnych rozwiązań w zakresie zatrudniania i płac, który pomaga firmom współpracować z każdym, niezależnie od kraju zamieszkania. Pozwala efektywnie zarządzać globalnym zespołem, m.in. dzięki współpracy z 5000 partnerów. Klienci platformy mogą używać narzędzi do współdziałania zespołów jak Slack oraz rozwiązań chmurowych i serwerowych od Amazon Web Services (AWS). Deel umożliwia dziś zatrudnianie pracowników zdalnych w ponad 150 krajach.
Jeszcze kilka lat temu, zatrudnianie osób przebywających za granicą wymagało od firmy otworzenia lokalnego oddziału w kraju zamieszkania potencjalnych pracowników i ponoszenia związanych z tym kosztów. Inną opcją było skorzystanie z usług lokalnej agencji, która pobierała sporą część wynagrodzenia nowego członka zespołu. Postępująca digitalizacja i nowe narzędzia HR, w tym te oferowane przez Deel, umożliwiły łatwe zatrudnianie pracowników z całego świata bez konieczności tworzenia firmowych struktur i rozpoczynania działalności za granicą.
Źródło: Spółka