BSH Home Appliances Group osiągnęła w Polsce kilkuprocentowy wzrost obrotów r/r w 2020 r., a eksport z sześciu polskich fabryk zwiększył się o kilkanaście procent, poinformowało ISBnews biuro prasowe polskiej spółki grupy. Wczoraj BSH zaprezentowało globalne wyniki, które wskazują na ponad 5-procentowy wzrost obrotów w ub.r. do 13,9 mld euro.
„W czasie pandemii produkowane przez BSH urządzenia stały się jeszcze bardziej potrzebne. Ograniczenia w branży gastronomicznej i skierowanie wielu pracowników do pracy zdalnej sprawiło, że częściej gotujemy i sprzątamy w domach. Rezygnacja z wakacyjnych wyjazdów i zaoszczędzone w ten sposób pieniądze skłoniły Polaków do remontów. Wszystko to spowodowało znaczący wzrostu popytu na urządzenia marek Bosch i Siemens. Ten trend był wyraźnie widoczny w całej Europie. Eksport z sześciu polskich fabryk zwiększył się o kilkanaście procent, a BSH w Polsce w 2020 roku osiągnęło kilkuprocentowy wzrost obrotów w porównaniu do 2019 r.” – czytamy w komentarzu BSH poświęconym polskiemu rynkowi.
Polska zajmuje ważne miejsce na mapie Grupy BSH. W Łodzi, Wrocławiu i w Rzeszowie działa sześć fabryk, w których powstają urządzenia marek Bosch i Siemens. W zakładach produkcyjnych, centrach logistycznych, centrach badań i rozwoju BSH w Polsce pracuje ponad 7 000 osób, podkreśla firma.
„W ub.r. w Polsce sprzedażowym hitem okazały się zmywarki. Znacząco wzrosła też sprzedaż suszarek do ubrań. Na znaczeniu zyskało też małe AGD. W 2020 r. BSH sprzedało o niemal połowę więcej automatycznych ekspresów do kawy marki Siemens niż w poprzednim roku” – czytamy w komentarzu.
BSH zwraca też uwagę, że w 2020 r. w Polsce utworzyła łącznie kilkaset nowych miejsc pracy i zgodnie z harmonogramami realizowała inwestycje.
„Jedną z najważniejszych zakończonych w 2020 r. inwestycji BSH było uruchomienie we Wrocławiu nowoczesnego Centrum Logistycznego. Obiekt o powierzchni 30 000 m2 obsługuje dwie fabryki lodówek i piekarników. Centrum ma własną infrastrukturę kolejową, która umożliwia załadunek ośmiu wagonów. Dzięki tej inwestycji, AGD produkowane w stolicy Dolnego Śląska jest wysyłane jedną z najbardziej ekologicznych form transportu do konsumentów w niemal całej Europie. W maju ubiegłego roku BSH wyprodukowało milionowy piekarnik we wrocławskiej fabryce, która działa od 2017 r.” – wymienia BSH.
„Z kolei w Łodzi, w najnowocześniej i największej w całym koncernie fabryce BSH, w niecały rok od jej uruchomienia, z linii montażowej zjechała milionowa zmywarka. Łódzkie fabryki zmywarek i suszarek do ubrań przeszły trudną i wymagającą certyfikację UL (Underwriter Laboratories), która potwierdza spełnienie wymaganych w Stanach Zjednoczonych norm bezpieczeństwa urządzeń. Zmywarki Bosch są dostępne i cenione w USA od wielu lat. Jednak w ubiegłym roku po raz pierwszy dostarczane za ocean urządzenia zostały wyprodukowane w łódzkiej fabryce przy ul. Jędrzejowskiej. Również w 2020 w Polsce BSH rozpoczęło produkcję nowej platformy zmywarek o szerokości 45 cm” – podsumowuje firma.
W 2020 r. BSH Home Appliances Group osiągnęła globalnie największy roczny obrót w swojej ponad 50-letniej historii. Producent sprzętu gospodarstwa domowego osiągnął przychody ze sprzedaży w wysokości 13,9 mld euro, co stanowi wzrost o 5,3% w stosunku do poprzedniego roku. Nie uwzględniając różnic kursowych, firma BSH odnotowała wzrost o 8,5%.
„BSH odpowiedziała na globalny wzrost popytu na wysokiej jakości urządzenia gospodarstwa domowego, który był widoczny w ubiegłym roku. Sukces osiągnęła dzięki silnym markom, cyfrowym innowacjom i zaufaniu do swojego Serwisu Fabrycznego” – czytamy w komunikacie.
W ubiegłym roku we wszystkich regionach świata Grupa BSH zdołała zrekompensować spadek koniunktury, który wystąpił na początku pandemii. Rok zakończyła nawet zwiększając łączne przychody ze sprzedaży swoich urządzeń w porównaniu do roku 2019. W samej Europie Grupa BSH odnotowała w ubiegłym roku wzrost o 4,8% (+8,6% bez uwzględnienia różnic kursowych). Obroty wzrosły zwłaszcza w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Europie Północnej, wskazano.
„W tym roku, ze względu na trwającą pandemię, cała gospodarka pozostaje w niepewnej sytuacji. Dzięki naszej globalnej obecności i bliskości do klientów, nasza pozycja na rynku jest dobra. Z kolei dzięki Home Connect nie tylko w optymalny sposób odpowiadamy na oczekiwania klientów, ale także oszczędnie wykorzystujemy zasoby. Jestem przekonana, że w 2021 roku będziemy kontynuowali pozytywny trend rozwoju z ubiegłego roku” – powiedziała prezes Carla Kriwet podczas wideokonferencji wynikowej.
BSH Home Appliances Group została utworzona w 1967 roku wspólnie przez Robert Bosch GmbH (Stuttgart) oraz Siemens AG (Monachium). Od stycznia 2015 roku w całości należy do Grupy Bosch. Z osiągniętym w 2020 r. łącznym obrotem o wartości około 13,9 mld euro i zatrudnieniem 60 000 pracowników, BSH jest europejskim liderem w branży AGD. Portfolio BSH obejmuje jedenaście marek, m.in. Bosch, Siemens, Gaggenau i Neff, a także markę ekosystemu Home Connect. BSH produkuje swoje urządzenia w 38 fabrykach i jest obecna w 50 krajach, m.in. w Polsce.
BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. jest częścią międzynarodowego koncernu BSH Home Appliances Group. Firma oferuje na polskim rynku portfolio AGD marek Bosch, Siemens i Gaggenau. BSH posiada w Polsce sześć fabryk. W trzech łódzkich zakładach produkowane są pralki, zmywarki i suszarki do ubrań, w dwóch wrocławskich piekarniki i lodówki, a w podrzeszowskiej Rogoźnicy małe AGD. BSH w Polsce oprócz produkcji posiada centra usług wspólnych. BSH w Polsce rozwija też Centrum Badań i Rozwoju w Łodzi oraz Centrum Kompetencyjne Digital & E-Commerce.
Źródło: ISBnews