Exact Systems w ramach joint venture z francuskim partnerem SNECI będzie kontrolować oraz wspierać produkcję samochodów i części do nich we francuskich zakładach, podała spółka. Do końca 2023 roku Exact Systems planuje zatrudnić we Francji do 200 pracowników. Ponadto dzięki współpracy ze SNECI spółka zaoferuje nową grupę usług eksperckich dla branży motoryzacyjnej.
„Dziś, myśląc o rozwoju w branży motoryzacyjnej, nie można nie być we Francji. To druga, po Niemczech, gospodarka w Unii Europejskiej i 7. na świecie, a co dziesiąte euro pochodzące z eksportu jest generowane właśnie przez francuski automotive. To konkurencyjny sektor, który w ostatnich latach przeszedł ogromną metamorfozę z konsekwencjami dla branży globalnie, głównie za sprawą fuzji francuskiej grupy PSA z włosko-amerykańskim koncernem FCA. Z ich połączenia w 2021 roku powstał Stellantis, czwarty na świecie koncern motoryzacyjny, z takimi markami w swoim portfelu jak Peugeot, Citroën, Opel czy Alfa Romeo. Drugą silną grupą z korzeniami francuskimi jest Renault, a ponadto nad Sekwaną swoje fabryki mają międzynarodowi producenci samochodów, jak Volkswagen, Toyota czy Ford, oraz części i wyposażenia samochodowego jak Valeo i Forvia. To znakomity grunt do ekspansji” – powiedział prezes Exact Systems Paweł Gos, cytowany w komunikacie.
Dwunaste przedstawicielstwo w Europie (Exact Systems ma spółkę także w Chinach) zostało zarejestrowane jako Exact Systems France. Tym razem lider kontroli jakości postawił na inny niż w przypadku większości otwieranych przedstawicielstw zagranicznych model utworzenia spółki. Wspólnie z francuskim partnerem SNECI utworzył podmiot joint venture.
„Wchodząc na ten rynek nie czujemy się anonimowi, bo Exact Systems w ostatnich latach realizował wiele zleceń kontroli jakości, które otrzymywał od spółek francuskich. Do tej pory usługi dla producentów z Francji świadczyliśmy na terenie zakładów w innych krajach, w których mamy swoje przedstawicielstwa. Otrzymywaliśmy jednak wiele sygnałów od naszych partnerów, że są zainteresowani kontynuacją współpracy na ich lokalnym, francuskim rynku. Dodatkową motywacją do podboju tego kraju były nasze umowy globalne z międzynarodowymi producentami, które autoryzują nas do współpracy z ich oddziałami w wielu państwach” – dodał prezes Exact Systems France Dariusz Dengusiak.
Zarząd Exact Systems podkreśla, że strategia budowania marki globalnej ma swoje pozytywne odbicie w wynikach finansowych.
„Każdy nowy kraj w naszej grupie szybko ma swoje przełożenie na udział w przychodach. W 2022 roku aż 67% przychodów całej grupy kapitałowej Exact Systems wygenerowały nasze spółki zagraniczne. Liczymy, że Francja – z uwagi na jej ogromne znaczenie w motoryzacyjnym łańcuchu dostaw – docelowo będzie w pierwszej trójce rynków generujących największe zyski. Pracujemy też nad planem dalszego rozwoju w miejscach, gdzie kontrola części motoryzacyjnych stanowi atrakcyjną i niezagospodarowaną niszę” – zakończył Gos.
Exact Systems działa od 2004 r. i jest liderem branży kontroli jakości, czyli selekcji, naprawy i sortowania części, komponentów oraz wyrobów gotowych dla przedstawicieli branży motoryzacyjnej w Polsce. Głównymi odbiorcami usług firmy są dostawcy i poddostawcy dla przemysłu motoryzacyjnego oraz producenci samochodów. Obecnie firma posiada swoje przedstawicielstwa w 13 państwach: Polsce, Czechach, Francji, Niemczech, Słowacji, Turcji, Rumunii, Węgrzech, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Portugalii oraz Chinach.
Źródło: ISBnews