Fitch Ratings umieścił ratingi Banku Millennium: IDRs, Viability Rating oraz ratingi narodowe na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym (Rating Watch Negative / RWN), podał bank.
„Fitch przedstawił następujące uzasadnienie dla podjętego działania odnośnie ratingu: Działania dotyczące ratingu odzwierciedlają pogląd Fitch, że ryzyka odnoszące się do historycznych zaangażowań w kredyty hipoteczne w walutach wzrosły od naszego ostatniego przeglądu ratingu banku. Ostateczny wpływ finansowy jest wysoce niepewny, ale niektóre rodzaje ryzyka, które mogą zmaterializować się w ciągu kilku najbliższych miesięcy, mogą skutkować znaczącymi stratami dla banków na ich walutowych portfelach hipotecznych. W przypadku […] Millennium wpływ tych strat na pozycję kapitałową może być na tyle wysoki, aby skutkować negatywnym działaniem w odniesieniu do ratingów w bliskim terminie'” – czytamy w komunikacie.
Agencja spodziewa się rozwiązać obserwację ratingu ze wskazaniem negatywnym w odniesieniu do ratingów Banku Millennium, gdy rozmiar potencjalnych strat będzie lepiej znany. Zdecydują o tym orzeczenia Sądu Najwyższego oraz ostateczne decyzje podjęte przez banki odnośnie do ich udziału w programie dobrowolnej konwersji zaproponowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Support Rating (rating wsparcia) Banku Millennium nie jest objęty tym działaniem ratingowym, wskazano również.
Bank Millennium jest ogólnopolskim, uniwersalnym bankiem, działającym pod tą marką od 2003 roku. W roku 1992 akcje banku (wówczas BIG SA) jako pierwszej instytucji finansowej – zadebiutowały na GPW. Strategicznym akcjonariuszem Banku Millennium jest Banco Comercial Portugues (Millennium bcp) – największy komercyjny bank w Portugalii. Aktywa banku razem wyniosły 97,77 mld zł na koniec 2020 r.
Źródło: ISBnews