GIGerzy – osoby pracujące tymczasowo, posiadające specjalistyczne umiejętności, np. konsultanci, specjaliści, profesjonaliści, samozatrudnieni i niezależni kontraktorzy – będą stanowić 20% pracowników w Polsce w 2025 r., wynika z raportu „EY & GIGLIKE: GIG on. Nowy Ład na rynku pracy”. W skali całego globu będą wówczas stanowić 15% wszystkich pracowników.
„Jeśli spojrzeć na wskaźniki demograficzne i dane z rynku pracy jedno jest pewne: nie jest to przejściowa moda. Ponieważ niedobór i niedopasowanie talentów osiągnęły już znaczną skalę w wielu branżach, wyzwaniem dla pracodawców będzie budowanie modeli biznesowych i modeli pracy umożliwiających elastyczne i mniej tradycyjne formy zatrudniania dla niezależnych ekspertów. Potwierdza to badanie EY 2021 Work Reimagined. W ankiecie wśród pracowników, na którą odpowiedziało ponad 16 000 respondentów, 9 na 10 osób chce elastyczności miejsca i czasu pracy, a 54% pracowników prawdopodobnie odejdzie, jeśli nie zaoferuje się im elastyczności, jakiej oczekują” – powiedział partner EY Polska, lider Praktyki Workforce Advisory w ramach People Advisory Services Artur Miernik, cytowany w komunikacie.
Jak wskazał Founder & CEO GIGLIKE Tomasz Miłosz, upowszechnienie pracy zdalnej, projektowej sprawiły, że pojawiły się nowe możliwości, a jedną z nich jest GIGekonomia.
„GIGerzy obecni są na rynku niemalże od zawsze, nigdy nie byli jednak aż tak widoczni. Warto dodać, że to właśnie nowoczesne technologie ułatwiają zatrudnianie GIGerów i współpracę ze specjalistami, którzy oczekują coraz większej elastyczności ze strony pracodawcy” – dodał Miłosz.
GIGerzy to osoby pracujące w branży kreatywnej: graficy, montażyści, fotografowie, copywriterzy, tłumacze, specjaliści IT i marketingu, podano w raporcie.
„Szefowie kadr, prezesi i właściciele, dobrze rozumiejąc potencjał GIGekonomii, starają się racjonalizować ten trend i wprowadzać go u siebie w życie stopniowo. Sięgają oni do GIGerów, jako remedium na rosnącą rotację pracowniczą i niedobór siły roboczej do wykonywania bieżących działań. Sięgając po ten model funkcjonowania, przedsiębiorcy i menedżerowie chcą mieć pewność bezpieczeństwa i zgodności z prawem z wielu dziedzin: pracy, ubezpieczeń społecznych, podatków czy ochrony własności intelektualnej” – powiedział partner EY Polska, lider zespołu People Advisory Services Marek Jarocki.
Istotnym czynnikiem, który wpłynie na popularyzację GIGekonomii może okazać się Polski Ład, podano także.
„Według szacunków może on bowiem spowodować wzrost rocznego obciążenia spółek zatrudniających specjalistów średnio o 4-10%, za sprawą większych kosztów zatrudnienia spowodowanych presją płacową” – czytamy dalej.
Już teraz GIGerzy stanowią ponad 35% pracowników w Stanach Zjednoczonych. Jak wynika z raportu Morgan Stanley, do 2027 roku odsetek ten zwiększy się o 15 punktów procentowych, podano też w materiale.
Źródło: ISBnews