Grudziądz pozyskał 63,2 mln zł na inwestycje wodno-kanalizacyjne w drodze emisji zielonych obligacji, podał DNB Bank Polska, który nabył obligacje na własny portfel.
„Grudziądz to pierwsze polskie miasto, które wyemitowało zielone obligacje (ang. green bonds), czyli papiery wartościowe, z których finansowane są inwestycje chroniące środowisko. Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia Sp.z.o.o. w Grudziądzu otrzymały certyfikat na finansowanie i refinansowanie obligacji przychodowych na kwotę 63,2 mln zł. Emisja została przeprowadzona przy współudziale DNB Bank Polska, który nabył obligacje na własny portfel. Finansowanie zostanie przeznaczone na inwestycje wodno-kanalizacyjne” – czytamy w komunikacie.
Dzięki zielonym obligacjom grudziądzka spółka będzie inwestować i pokrywać wydatki związane z infrastrukturą deszczową oraz wodno-kanalizacyjną. Celem działań jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i odpowiednie reagowanie na zmiany klimatyczne, dodano.
„Nadanie obligacjom statusu zielonych stanowi gwarancję większej transparentności i potwierdzenie dla mieszkańców Grudziądza, iż pozyskane w ten sposób środki zostaną zainwestowane w infrastrukturę służącą celom środowiskowym. W związku z tym, że unijna legislacja zmierza w kierunku promowania inwestycji służących ekologii i opierających się na zasadach zrównoważonego finansowania, liczymy na to, że legitymowanie się przez spółkę produktem o takim statusie, może potencjalnie spowodować przyznanie większej liczby punktów w konkursach o dofinansowanie projektów w nowej perspektywie finansowej. Zielone obligacje to także pozytywny wpływ na wizerunek i markę spółki, stanowiące dowód dla interesariuszy, że spółka podejmuje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju” – wskazał prezes MWiO w Grudziądzu Tomasz Pasikowski, cytowany w materiale.
Głównym czynnikiem odróżniającym zielone obligacje od ich tradycyjnych odpowiedników jest cel emisji. Jego realizacja ma wpłynąć pozytywnie na środowisko naturalne, np. zwiększyć produkcję energii z odnawialnych źródeł czy obniżyć emisję zanieczyszczeń. Zielone obligacje mogą sfinansować różnego rodzaju cele, na przykład: instalacje wykorzystujące źródła energii odnawialnej, transport publiczny, zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi i ściekami, zielone budownictwo czy ochronę bioróżnorodności, wyjaśnia bank.
„Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w pierwszej emisji zielonych obligacji przeprowadzonej przez polskie miasto. W DNB Bank Polska aktywnie wspieramy wszystkie takie inicjatywy. Jako jeden z nielicznych banków w Polsce jesteśmy w stanie pomóc jednostkom samorządu terytorialnego w finansowaniu zielonych inwestycji. Zgłasza się do nas coraz więcej chętnych, by proekologiczne działania wprowadzić na terenie swojego samorządu. Kolejne emisje planujemy jeszcze w tym roku” – powiedział prezes DNB Bank Polska Artur Tomaszewski.
DNB Bank Polska S.A. jest obecny w Polsce od 2002 roku. To specjalistyczny bank korporacyjny obsługujący duże przedsiębiorstwa i sektor publiczny. Właścicielem banku jest Grupa DNB – największa norweska grupa finansowa prowadząca działalność w 19 krajach. Jej akcje notowane są na giełdzie w Oslo.
Źródło: ISBnews