Grupa AB widzi „bogactwo impulsów prowzrostowych” i pozytywne perspektywy dla swojej branży w roku 2024, poinformował prezes Andrzej Przybyło.
„Mamy bogactwo impulsów prowzrostowych, tak że widzimy perspektywy roku 2024 jako pozytywne w naszej branży” – powiedział Przybyło podczas wideokonferencji.
Dodał, że w pozytywnym outlooku na najbliższy rok grupa posiłkuje się raportami Gartnera dla Europy, według których dynamika kluczowych segmentów ma być co najmniej zachowana w przyszłym roku, a ponadto zakładane są największe w historii prognozy wydatków na IT na całym świecie.
„Pokazujemy kategorie, jak data center, istotny dla naszego segmentu VAD, kategorię urządzenia, a to jest gros naszego obrotu, gdzie zakładany jest powrót na ścieżkę znaczących wzrostów. To wszystko będzie wsparte dodatkowo unijnymi programami transformacyjnymi, jak Nextgen w ramach KPO czy Digital Decade 2030. To wszystko są duże środki i one będą bardzo znacząco wpływały na zwiększenie popytu w najbliższym roku. Co ważne, widzimy też zwiększony popyt na urządzenia RTV AGD (dwa duże wydarzenia sportowe i także boom mieszkaniowy związany z kredytem 2%)” – wymienił prezes.
Dodał, że grupa widzi także „gwałtownie rosnące” zapotrzebowanie na moc obliczeniową związaną z rozwojem sztucznej inteligencji.
„Przekładając to na drivery wzrostu w ramach naszej firmy, naszego asortymentu, to będzie dotyczyło następujących kategorii urządzeń: laptopy, komputery stacjonarne, LFD, soft storage, IoT internetowe i przemysłowe, kategoria mobile i AGD RTV. Co ważne, w każdej z tych kategorii urządzeń widzimy też wewnętrzne czynniki wzrostu, które dodatkowo będą wpływały na dynamikę obrotu. Na przykład w laptopach widzimy impuls sprzedażowy – dalszy popyt ze strony edukacji, wymiana technologiczna, dalszy rozwój pracy mobilnej i zdalnej; ale też kolejny ważny czynnik, czyli koniec wsparcia dla Windows 10, bo na horyzoncie mamy kolejną wersję, która na pewno jak zawsze spowoduje migrację i zakupy nowych urządzeń. Ten efekt będzie w np. komputerach stacjonarnych. Dodatkowo wymiana technologiczna związana z ograniczeniem zużycia energii i wymogi związane ze środowiskiem na pewno też będzie miało swój pozytywny impakt na tę kategorię produktową. Idąc dalej – systematyczny rozwój cloud, ale też rosnący segment cyberbezpieczeństwa, a także modernizacja systemów CRM i ERP w związku z AI i funkcjonalnością w ramach systemu ERP, a także serwery, storage” – wymienił Przybyło.
Odblokowywanie funduszy unijnych może, według jego słów, przełożyć się na ilościowy wzrost budowy centrum danych, rozwój przemysłowego IoT.
„A to rozwój smart city, smart building, przemysłu 4.0, budowy centrów logistycznych, wydatków na służbę zdrowia. W kategorii mobile, po uzyskaniu Xiaomi, mamy wszystkie najważniejsze dystrybucje, a ta kategoria jest synonimem transformacji cyfrowej. Cykl wymiany technologicznej, 5G i wyższa średnia cena urządzeń będzie powodowała, że obrót w przyszłym roku też przewidujemy na wyższym poziomie” – podsumował szef Grupy AB.
Grupa AB jest jednym z największych podmiotów prowadzących działalność dystrybucyjną w branży IT w regionie Środkowej Europy obejmującym Polskę, Czechy i Słowację. AB S.A. jest spółką notowaną na rynku głównym GPW od 2006 roku. W rozszerzonym roku obrotowym 2022/2023 (lipiec 2022 – wrzesień 2023) Grupa AB miała 19,23 mld zł skonsolidowanych przychodów.
Źródło: ISBnews