Grupa Azoty przewiduje, że docelowo mikro reaktory jądrowe (MMR) powinny znaleźć się w każdym dużym zakładzie produkcyjnym grupy, poinformował prezes Tomasz Hinc.
„Wszystkie nasze instalacje potrzebują zeroemisyjnej energii. Rozmawiamy z wieloma partnerami i będziemy dążyć do tego, żeby w każdej naszej dużej fabryce tego typu sprawdzone rozwiązanie się znalazło” – powiedział Hinc podczas wideokonferencji.
Dwa dni temu Grupa Azoty poinformowała o zawarciu porozumienia przez Zakłady Chemiczne Police z amerykańską firmą Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) i Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie, dotyczącego rozwoju i budowy w Policach badawczego obiektu energetyki jądrowej wyposażonego w technologię MMR o mocy 30 MW.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 24,66 mld zł w 2022 r.
Źródło: ISBnews