Grupa Orlen uzyskała ostateczną decyzję ministra infrastruktury o przyznaniu pięciu nowych lokalizacji pod budowę morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, podała spółka. Otwiera to drogę do rozpoczęcia fazy przygotowawczej inwestycji. Zgodnie z planami, kolejnych pięć morskich farm Grupy Orlen będzie miało moc ok. 5,2 GW.
„Grupa Orlen umacnia się na pozycji lidera w zakresie rozwoju projektów morskich farm wiatrowych w Polsce. Dzięki doświadczeniu z projektu Baltic Power, jesteśmy przygotowani do szybkiej i skutecznej realizacji prac związanych z przygotowaniami do budowy kolejnych pięciu inwestycji na morzu. Działamy zgodnie z przyjętym harmonogramem, wyprzedzając innych inwestorów, którzy prace nad offshore rozpoczęli jeszcze przed nami. Zgodnie z planem, oddamy pierwszą farmę wiatrową w polskiej części Bałtyku. Następne inwestycje są kluczowe dla zapewnienia konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki w oparciu o nowoczesne źródła energii. Ich realizacja będzie kolejnym krokiem w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz osiągnięcia strategicznych celów Grupy Orlen, zakładających uzyskanie do końca dekady 9 GW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii” – powiedział prezes Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.
Cztery z pięciu koncesji przyznanych Grupie Orlen znajdują się na Ławicy Odrzańskiej, na wysokości Kołobrzegu. Piąta lokalizacja położona jest na Ławicy Słupskiej. Ten obszar graniczy z miejscem, gdzie powstaje farma wiatrowa Baltic Power, którą Orlen buduje wspólnie z kanadyjskim partnerem Northland Power. To obecnie najbardziej zaawansowany projekt morskiej farmy wiatrowej w Polsce. Farma o mocy 1,2 GW rozpocznie produkcję energii elektrycznej w 2026 r., zapowiedziano.
W pierwszej kolejności wykonane zostaną m.in. pomiary wietrzności, wstępne badania geotechniczne i badania środowiskowe, niezbędne w procesach administracyjnych i projektowych. Koncern wykorzysta tutaj doświadczenia zdobyte przy okazji realizacji analogicznych prac w projekcie Baltic Power, wynika z materiału.
Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 277,56 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
Źródło: ISBnews