Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał z HSW aneks do umowy z grudnia 2016 r., w ramach którego spółka wyprodukuje i dostarczy kolejne dwie samobieżne haubice 155 mm Krab oraz wozy towarzyszące. Wartość zamówienia wyniesie ok. 100 mln zł, podała Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ).
„Realizacja programów długookresowych to coś, na czym zależy wszystkim spółkom skupionym w PGZ. Pozwala to na inne, bardziej optymalne kosztowo i pod względem wykorzystania mocy produkcyjnych, zaangażowanie naszych zakładów. Dlatego m.in. zabiegamy o to, by resort uwzględniał w swoich planach zakupowych dłuższą perspektywę czasową i większe ilości sprzętu. Dobrym tego przykładem jest właśnie program Regina. Uzyskane oszczędności, które MON może przeznaczyć na domówienie dodatkowego sprzętu, jest właśnie efektem rozpisanego na lata programu” – powiedział prezes PGZ Andrzej Kensbok, cytowany w komunikacie.
HSW S.A. na początku grudnia 2020 r. zakończyła tegoroczne dostawy SH Krab do polskiej armii. Ostatnie w tym roku haubice i pojazdy specjalistyczne, które otrzymał 23 Śląski Pułk Artylerii w Bolesławcu sformują pierwszą i drugą baterię dywizjonowego modułu ogniowego (DMO) Regina. Jest to drugi z czterech DMO zakontraktowanych w HSW przez MON w 2016 r. w ramach programu operacyjnego – Modernizacja Wojsk Rakietowych i Artylerii, przypomniano w komunikacie.
W ramach jesienno-zimowych dostaw artylerzyści z Bolesławca odebrali łącznie 16 egzemplarzy 155 mm SH Krab, 8 wozów dowodzenia, 4 wozy amunicyjne i wóz remontu uzbrojenia i elektroniki. W 2021 roku HSW wyposaży bolesławiecki pułk artylerii w kompletny dywizjonowy moduł ogniowy, którego skład stanowić będą trzy baterie z 24 samobieżnymi haubicami Krab, 11 wozami podsystemu dowodzenia (2 wozy dowódczo-sztabowe, 9 wozów dowodzenia) oraz 7 wozami podsystemu logistycznego (6 wozów amunicyjnych i jeden wóz remontu uzbrojenia i elektroniki), podano także.
W 2020 roku HSW przeszkoliła ok. 130 żołnierzy i artylerzystów, przyszłych użytkowników samobieżnych haubic oraz całej rodziny specjalistycznego sprzętu towarzyszącego.
Umowa na dostawy czterech DMO Regina (w sumie 96 jednostek ogniowych SH Krab wraz z pojazdami specjalistycznymi) została podpisana przez HSW z Inspektoratem Uzbrojenia 14 grudnia 2016 r. To największy kontrakt w historii skierowany do polskiego przemysłu zbrojeniowego na dostawy uzbrojenia dla Sił Zbrojnych RP. Dostawy zgodnie z umową mają zakończyć się w 2024 r.
„Cieszę się, że realizacja programu Regina idzie sprawnie i zgodnie z planem. To dla naszego zakładu bardzo ważne, bo gwarantuje stabilność i pracę na kolejne lata. Nie bez znaczenia jest fakt, że oprócz samego sprzętu, który trafia do jednostek, szkolimy też żołnierzy, którzy mają go używać. W ten sposób usprawniamy proces eksploatacji Krabów, sprzętu z najwyższej półki” – dodał prezes HSW Bartłomiej Zając.
Pierwszy DMO Regina został dostarczony do 11 Mazurskiego Pułku Artylerii jeszcze w 2017 r. na podstawie umowy wdrożeniowej zawartej pomiędzy Hutą Stalowa Wola a Inspektoratem Uzbrojenia z dnia 12 maja 2008 r. Łączna ilość dział przewidziana obiema umowami to 120 sztuk, przypomniano.
Samobieżne haubice Krab są głównym uzbrojeniem pułków artylerii w ramach Wojsk Lądowych. Służą w 11 Mazurskim Pułku Artylerii z Węgorzewa (16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana), 5 Lubuskim Pułku Artylerii z Sulechowa (12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana) oraz 23 Śląskim Pułku Artylerii z Bolesławca (11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej).
Polska Grupa Zbrojeniowa to lider polskiego przemysłu i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 60 spółek (branże: obronna, stoczniowa, nowych technologii).
Źródło: ISBnews