Na szkody wyrządzone zniekształceniem konkurencji przez wykluczenie dostawców chińskich składają się nie tylko koszty bezpośrednie poniesione przez operatorów na budowę sieci, ale także koszty pośrednie, w tym także te poniesione przez konsumentów i Skarb Państwa, ocenił Wojciech Kozłowski, radca prawny współpracujący z Dentons. Dlatego straty całościowe w raporcie Audytel/Dentons są większe niż koszty samych tylko operatorów, dodał.
„W trakcie niedawnej debaty o 5G zorganizowanej przez Związek Cyfrowa Polska pan minister Marek Zagórski odniósł się do szacowanych w raporcie Audytel/Dentons kosztów potencjalnego wykluczenia Huawei z rynku. Pan minister twierdzi, że to niemożliwe, aby całościowe szkody wyrządzone wykluczeniem chińskich dostawców z rynku budowy sieci 5 G były wyższe niż całej budowy tej sieci w Polsce. Pan minister pomija to, że na szkody wyrządzone zniekształceniem konkurencji przez wykluczenie dostawców chińskich składają się nie tylko koszty bezpośrednie poniesione przez operatorów na budowę sieci, ale także koszty pośrednie, w tym także te poniesione przez konsumentów i Skarb Państwa. Dlatego straty całościowe są większe niż koszty samych tylko operatorów” – powiedział ISBtech Kozłowski.
Bardzo często w przypadku wadliwie zaprojektowanego prawa koszty pośrednie poniesione przez wszystkich interesariuszy, przewyższają koszty bezpośrednie, stwierdził radca.
„Ten fenomen można wyjaśnić obrazowo używając porównania z kosztami szczepionek na COVID-19. Jeśli wykluczymy z rynku dostawców części szczepionek, to wyrządzone w ten sposób szkody wynikające z podniesienia cen przez producentów pozostałych szczepionek będą tylko ułamkiem kosztów całkowitych. Największe szkody będą wynikały dla całej gospodarki, konsumentów i Skarbu Państwa z opóźnień w szczepieniu. Podobnie sytuacja ma się w przypadku szkód wyrządzonych zniekształceniem konkurencji przez wykluczenie dostawców chińskich z rynku sprzętu koniecznego do budowy sieci 5G – wzrost kosztów sprzętu stanowi jedynie cześć całości kosztów wynikających z opóźnień w budowie sieci 5G” – dodał Kozłowski.
W lutym opublikowano raport „Prawne i ekonomiczne skutki ograniczenia konkurencji wśród dostawców sprzętu sieciowego 5G w Polsce”, przygotowany przez firmę Audytel i kancelarię Dentons, gdzie wskazywano, że wzrost cen na rynku telekomunikacyjnym, opóźnienia, spadek innowacyjności oraz możliwe spory prawne to możliwe skutki wykluczenia Huawei z budowy 5G w Polsce. Łączna szacowana strata dla polskiej branży telekomunikacyjnej wyniesie niemal 15 mld zł w ciągu 5 lat. Dla całej polskiej gospodarki będą to szacowane szkody sięgające ok. 44 mld zł w okresie 2021-2030.
Źródło: ISBnews