Liczba klientów indywidualnych posiadających dostęp do bankowości internetowej wyniosła 42,68 mln na koniec II kw. 2023 r. (co oznacza wzrost o 4,51% r/r i 0,95% kw./kw.). Liczba aktywnych klientów wyniosła 22,47 mln (wzrost o 3,75% r/r i spadek 1,26% kw/kw), podał Związek Banków Polskich (ZBP) w raporcie NetB@nk.
Średnia wartość przelewu klienta indywidualnego w Polsce w II kwartale wyniosła 1 270,06 zł. Jest to wzrost o 8,58% r/r. Średnia liczba przelewów aktywnego użytkownika bankowości internetowej wyniosła 5,86 w II kwartale, co oznacza spadek o 0,34% r/r.
„W II kwartale 2023 r. liczba rachunków klientów indywidualnych mających możliwość korzystania z bankowości elektronicznej wyniosła powyżej 42,5 mln. Wzrost osiągnęła także liczba aktywnych użytkowników bankowych aplikacji mobilnych i osiągnął on 2% względem I kwartału 2023 r. Obecnie jest ponad 20,5 mln takich klientów. Spadek natomiast odnotowała liczba użytkowników, którzy co najmniej raz w miesiącu logują się do e-bankowości o 1% względem I kwartału 2023 r.” – czytamy w raporcie.
Suma liczby klientów w bankach, którzy aktywnie korzystają z bankowości internetowej i przynajmniej raz w miesiącu logują się do niej zmniejszyła się do około 22,5 mln, co stanowi spadek o 1% w stosunku do I kwartału 2023 roku., podkreślono.
„W świecie polskiej bankowości internetowej i aplikacji mobilnych stale wprowadzane są innowacje,które sprawiają, że oferta jest jeszcze bardziej atrakcyjna dla klientów. Proponowane rozwiązania są dostosowywane do potrzeb użytkowników, sprawdzane pod kątem intuicyjności obsługi, jak i bezpieczeństwa. Stały wzrost liczby klientów korzystających z bankowości elektronicznej oraz aplikacji mobilnych jest dowodem na to, że Polacy coraz chętniej wykorzystują możliwości, jakie oferuje nowoczesna bankowość. Obecnie liczba osób aktywnie korzystających z bankowości elektronicznej wynosi 22,5 mln użytkowników, a blisko 92% z nich korzysta z bankowej aplikacji mobilnej” – powiedział prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek, cytowany w komunikacie.
Liczba klientów MŚP posiadających dostęp do bankowości internetowej na koniec II kwartału wyniosła 3,48 mln (+1,47% kw/kw, +2,19% r/r), spośród tych klientów aktywnie korzysta z bankowości elektronicznej 2,42 mln (+2,67% kw/kw, -3,57% r/r).
Z danych Krajowej Izby Rozliczeniowej wynika, że w odniesieniu do I kwartału br., drugi kwartał przyniósł niewielki spadek liczby transakcji w systemie Elixir oraz znaczny wzrost ich wartości – na poziomie 5%. W porównaniu z I kwartałem 2023 roku, w systemie Express Elixir kolejny raz zanotowano wzrost liczby transakcji – o blisko 17,5%, z kolei ich wartości o 11%, podano.
Źródło: ISBnews