Łączna liczba pracowników zatrudnionych przez szeroko rozumiany sektor motoryzacji w Polsce może spaść o 17 tys. osób (ok. 4,3%) do 2030 roku, w wyniku zmian związanych z elektromobilnością, wynika z raportu przygotowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) we współpracy z Boston Consulting Group (BCG). W całej Europie ten spadek ma wynieść 35 tys. pracowników (0,6%).
Jak wynika z raportu, w 2020 roku w polskim przemyśle motoryzacyjnym i w branżach związanych z motoryzacją zatrudnionych było 397 tys. pracowników, w tym 255 tys. osób wśród dostawców innych części niż silniki spalinowe. W wariancie pesymistycznym do 2030 roku łączna liczba pracowników skurczy się do 380 tys. osób (-4,3%), w tym o 12 tys. osób wśród dostawców części innych niż silniki, o 9 tys. wśród producentów samochodów (OEMs) i o 4 tys. wśród dostawców silników spalinowych. Wzrośnie natomiast zatrudnienie w segmencie infrastruktury energetycznej (o 7 tys. osób) i w segmencie serwis i naprawy (o 2 tys. osób).
Pozostałe warianty, analizowane w raporcie to wariant umiarkowany, w którym liczba pracowników do 2030 roku zmniejszy się o 5 tys. osób (-1,3%), do 392 tys. oraz wariant ambitny, zakładający wzrost liczby pracowników o 6 tys. osób (+1,5%), do 403 tys.
„Obecnie realizujemy scenariusz pesymistyczny, polegający na odsuwaniu od siebie problemu, dlatego dziś wydaje się on najbardziej prawdopodobny. Brakuje strategii i szerszej refleksji jak przekształcić rynek pracy w odpowiedzi na to jaki może być stan rynku w 2030 roku” – powiedział dyrektor zarządzający Maciej Mazur podczas prezentacji raportu.
Z europejskiej części raportu wynika, że w 2020 roku w sektorze motoryzacji zatrudnionych było 5,65 mln pracowników, a do 2030 roku ich liczba spadnie o 35 tys. osób, czyli o 0,6%. Oznacza to, że niemal połowa całego spadku liczby pracowników w Europie (biorąc pod uwagę wariant pesymistyczny) przypadałaby na Polskę.
Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) to największa w Polsce organizacja branżowa, zajmującą się kreowaniem rynku elektromobilności i paliw alternatywnych. Organizacja zrzesza ponad 120 przedsiębiorstw z całego łańcucha wartości w elektromobilności. PSPA jest częścią The European Association for Electromobility (AVERE), największej organizacji zajmującej się rozwojem rynku elektromobilności w Europie.
Źródło: ISBnews