W Polsce przeprowadzono 74 transakcje fuzji i przejęć w III kw. 2020 r., tj. o 41 więcej niż rok wcześniej, wynika z raportu „M&A Index Poland”, przygotowywanego przez Navigator Capital i Fordata. Po stronie podmiotów przejmowanych, dominowały branże Media/IT/Telekom (25%), energetyka (11%) oraz usługi finansowe (8%).
„Największa transakcją w III kwartale 2020 r. było przejęcie całego biznesu związanego z recyklingiem odpadów w Polsce, Niemczech, Holandii i Luksemburgu należącego do francuskiego koncernu Suez, przez spółkę PreZero, część Grupy Schwarz, właściciela m.in. sklepów Lidl i Kaufland. Dzięki tej transakcji Grupa Schwarz zwiększy swój udział w rynku recyklingu m.in. poprzez rozbudowę istniejących łańcuchów obiegu surowców wtórnych oraz rozszerzenie portfolio produktowego. Wymiana know-how oraz zrealizowanie efektów synergii dadzą nowemu właścicielowi podstawę do dalszego, solidnego rozwoju oraz większą kreację wartości dodanej dla klientów” – czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.
Jak wskazano, III kw. przyniósł wyjątkowo wysoką liczbę fuzji i przejęć na polskim rynku. Wśród jej determinantów kluczowym jest przede wszystkim przesunięcie zamknięć wielu transakcji spowodowane lockdownem. Nowa, pandemiczna rzeczywistość istotnie wpłynęła na całokształt procesów biznesowych oraz silnie uwydatniła kluczowe trendy gospodarcze, które przekładają się również bezpośrednio na strukturę rynku M&A.
W III kwartale 2020 roku działalność w obszarze fuzji i przejęć przedsiębiorstw skupiała się przede wszystkim na sektorach Media/IT/Telecom oraz energetycznym, zwłaszcza odnawialnych źródeł energii (OZE).
„Konsolidacja branży energetycznej wciąż postępuje. W trzecim kwartale siedem spółek z tego sektora znalazło nowych właścicieli, wobec pięciu w drugim i trzech w pierwszym kwartale 2020 roku. Aż pięć z nich to firmy działające na polu energii odnawialnej, co odzwierciedla przyspieszenie transformacji polskiej gospodarki energetycznej w kierunku zielonej energii. Tylko jedna transakcja miała po stronie kupującej inwestora zagranicznego – litewską spółkę Ignitis, która przejęła portfolio farm wiatrowych od Sun Investment Group. To największe tego typu przejęcie w regionie CEE w tym roku. Jednocześnie Skarb Państwa nabył od PGE 100% udziałów w spółce PGE EJ 1, spółki celowej odpowiedzialnej za przygotowanie i realizację procesu związanego z budową pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce” – skomentowała head of sales EMEA w Fordata Alicja Kukla-Kowalska, cytowana w komunikacie.
Największą grupę sprzedających w III kwartale 2020 roku stanowili inwestorzy prywatni, którzy odpowiadali za blisko 54% wszystkich transakcji. Po stronie kupującej najbardziej aktywne były firmy z sektora Media/IT/Telecom – 24%, usług finansowych – 10% oraz podmioty zajmujące się pozostałymi usługami – 8%, podano.
„Wpływ pandemii odcisnął znaczące piętno na obecnej sytuacji gospodarczej, w której najważniejszą rolę zaczęła odgrywać szeroko rozumiana branża technologiczna. Przedsiębiorstwa działające na tym rynku przeżywają obecnie bardzo dynamiczny rozwój, co możemy zaobserwować po ich wynikach finansowych, rekordowych kursach akcji czy aktywności w obszarze M&A. Działalność akwizycyjna determinowana wysokim potencjałem wzrostu i ekspansją zagraniczną jest prowadzona m.in. przez dużego gracza rynku nowych technologii, R22. Polski prekursor w dziedzinie domen internetowych, kanałów omnichanel oraz telekomunikacji, przez spółkę zależną, Vercom, w ostatnim kwartale przejął lidera branży usług CPaaS w Czechach, ProfiSMS, zajmując tym samym bardzo mocną pozycję w sektorze komunikacji masowej SMS, która w związku z pandemią przechodzi dynamiczny rozwój. Ponadto polska Bonair, spółka wspierająca cyfrową transformację przedsiębiorstw i oferująca rozwiązania CRM, ERP oraz BI dołączyła do grupy Fellowmind, która w ramach współpracy wspiera usługę Microsoft Dynamics 365. Spodziewamy się, że w najbliższym czasie dalej będzie rosnąć liczba transakcji, za pomocą których przedsiębiorstwa będą poszerzały swoje kompetencje w obszarach szczególnie rosnących w roku 2020” – powiedział dyrektor w Navigator Capital Group Karol Szykowny.
„Uczestnicy rynku zauważają, że zmiany, które przyniosła pandemia, prawdopodobnie zostaną z nami na dłużej. W przyszłości będzie to miało także widoczny wpływ na branże M&A, co widać po strategicznych decyzjach rynkowych liderów” – dodał.
Jak zaznaczono, pandemia nie odbiła się negatywnie na udziale inwestorów i spółek zagranicznych w przeprowadzonych w trzecim kwartale transakcjach. Podmioty zagraniczne były stronami w 43% wszystkich postępowań względem 33% w okresie poprzedzającym. Trzykrotnie zwiększyła się liczba przejęć zagranicznych spółek przez polskie podmioty.
„Polscy inwestorzy byli stronami kupującymi w dziewięciu transakcjach zagranicznych. Największym powodzeniem, bo aż w 77% transakcji, cieszył się sektor TMT. W sektorze tym najchętniej wybierano podmioty czeskie – STS zakupiło Betsys, a Vercom nabyło ProfiSMS – oraz szwedzkie – Intelligent Gaming Solutions przejęło International Gaming System, z kolei SunRoof nabył Redlogger. Swoją pozycję wzmocniły Huuuge Games, które nabyły dwa zagraniczne studia. Polska branża gamingowa zanotowała w ostatnich kwartałach także udane debiuty giełdowe. W perspektywie sektor ten ulegnie prawdopodobnie jeszcze silniejszej konsolidacji” – dodała Kukla-Kowalska.
Źródło: ISBnews