Medinice liczy na minimum pięć transakcji sprzedaży w pełni skończonych projektów w ciągu najbliższych lat, a pierwsza z nich powinna nastąpić pod koniec tego roku, poinformował ISBnews prezes Sanjeev Choudhary.
„Naszą średnioterminową strategię finansową planujemy oprzeć o dotacje unijne i krajowe oraz o wpływy z komercjalizacji dwóch urządzeń będących w fazie badań klinicznych. W powyższej strategii, komercjalizacja to sprzedaż w pełni skończonych projektów, czyli takich, które posiadają certyfikację umożliwiającą dystrybucję urządzenia do szpitali. Aby uzyskać certyfikację ściśle przestrzegamy rygorystycznych norm i przepisów. Dzięki temu opracowywane urządzenia są gotowe do produkcji masowej i spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa i skuteczności. Środki pozyskane z komercjalizacji zostaną przeznaczone na rozwój aktualnie opracowywanych urządzeń oraz wypłatę co najmniej 50% kwoty zysku w formie dywidendy dla akcjonariuszy. Liczymy na minimum pięć tego rodzaju transakcji w ciągu najbliższych lat, a pierwsza z nich powinna nastąpić pod koniec tego roku” – powiedział ISBnews Choudhary.
„Jeszcze w tym półroczu planujemy zrekrutować pierwszego pacjenta w projekcie CoolCryo, co stanowi kluczowy krok w dalszej realizacji strategii rozwoju i budowania wartości naszego biznesu” – wskazał też prezes.
W I kwartale 2024 roku Medinice odnotowało zmianę stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów na poziomie 2,7 mln zł. Na koniec okresu stan środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wyniósł 7,62 mln zł.
„Aktualnie skupiamy się na badaniach klinicznych dla urządzeń o globalnym potencjale czyli PacePress oraz CoolCryo. Realizacja projektów MiniMax, AtriClamp i EPBioptom uzależniona jest od dodatkowego finansowania. Tym samym posiadamy zasób środków na realizację swoich celów do końca tego roku” – skomentował Choudhary.
Aby realizować powyższe cele, w ub. roku spółka podpisała umowę z Clairfield LLC, międzynarodowym doradcą transakcyjnym o wieloletnim doświadczeniu w transakcjach M&A. Clairfield odpowiada za proces komercjalizacji urządzeń opracowywanych przez Medinice, zapewniając dostęp do globalnej sieci potencjalnych partnerów i inwestorów. Po stronie Clairfield zaangażowane jest wiele osób na różnych stanowiskach, z kolei w Medinice pracują nad tym na stałe dwie osoby oraz doraźnie poszczególni pracownicy w tym prezes spółki Sanjeev Choudhary czy członek rady nadzorczej Marcin Gołębicki, obydwaj mający wieloletnie doświadczenie w transakcjach M&A oraz posiadający liczne znajomości w segmencie MedTech.
Medinice to polska firma o globalnym zasięgu, będąca platformą dla rozwiązań stosowanych w kardiologii. Firma rozwija własne projekty oraz projekty pozyskane od naukowców z Polski i zagranicy. Spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW w 2020 r.
Źródło: ISBnews