ZUE ocenia, że na polskim rynku robót kolejowych jest możliwa powtórka z lat 2016-2017, gdy wykonawcy zawierali kontrakty z cenami niegwarantującymi marży – zwłaszcza, jeśli PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) nie ogłoszą kolejnych przetargów z początkiem II połowy br., poinformował prezes Wiesław Nowak. Na rynku infrastruktury miejskiej jest – jak na razie – lepiej, wskazał szef ZUE.
„W infrastrukturze miejskiej liczba postępowań jest satysfakcjonująca. Jest ich dość sporo na rynku i w zdecydowanej większości spółka bierze udział. Natomiast jest w tej chwili pewne osłabienie w nowych inwestycjach PKP PLK. W rozstrzyganiu jest tylko kilka zadań i to nie największych. Ponieważ jest mniej postępowań, to konkurencja jest bardzo duża, rozstrzygnięcia są w formie aukcji, ceny są niskie. W niektórych przypadkach – my tak oceniamy, że nie poradzilibyśmy sobie przy tak niskich cenach” – powiedział Nowak podczas wideokonferencji.
Ocenił, że powtórzenie scenariusza z lat 2016-2017 nie jest wykluczone.
„Chciałbym zaprzeczyć, ale nie wiem, czy tak nie będzie. Na tym niewielkim rynku przetargowym jest wojna cenowa i poziomy cen są bardzo niskie, my do tych poziomów cen nie zeszliśmy. Gdyby przetargi były ogłaszane od początku [II połowy roku], to nie będzie tragicznie, jak się przedłuży, to jest możliwy scenariusz, jak w latach 2016-2017” – wskazał prezes.
Nie wykluczył jednak, że wraz z pojawieniem się przetargów ceny materiałów pójdą górę. „Do tej pory tak się działo” – wskazał. Dodatkowo wykonawców niepokoi wzrost cen stali.
„Jest jedno rozwiązanie – jak najszybsze uruchomienie przetargów zaplanowanych na ten rok, to jedyne, co może uspokoić sytuację” – podkreślił.
„My mamy komfort: w portfelu jest 1,5 mld zł i mamy co robić w tym okresie czekania na zlecenia. Choć to [wielkość backlogu] nas nie satysfakcjonuje, chcielibyśmy mieć więcej” – kontynuował.
Wskazał, że jak dotąd sytuacja na rynku inwestycji tramwajowych w Polsce była lepsza.
„Przynajmniej do tego momentu sytuacja była różna. Do tego miesiąca większość przetargów była rozstrzygana w trybie ofertowym – nie było aukcji. A to miało też pozytywny wpływ na poziom cenowy. Ale najnowszy przetarg w Warszawie – na zajezdnię na Annopolu – już jest z aukcją” – powiedział.
„Znamy przypadki mniejszych zadań odwołanych, ale generalnie w zdecydowanej większości to, co planowano – jest ogłoszone” – dodał, pytany, czy samorządy wycofują się z inwestycji w związku z pogorszeniem sytuacji finansowej.
Wreszcie, jak wskazał Nowak, pozostaje niepewność związana z pandemią. Grupa ma obecnie 18 pracowników na kwarantannie albo zakażonych COVID-19, w tym osoby z budów. I choć to niewielka część z 920 pracowników grupy, to najwyższy poziom do tej pory, poinformował prezes.
Głównym przedmiotem działalności grupy kapitałowej ZUE jest projektowanie oraz realizacja, w formule generalnego wykonawstwa, kompleksowych usług budowy i modernizacji linii tramwajowych oraz kolejowych, wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r. Skonsolidowane przychody ZUE wyniosły 901 mln zł w 2020 r.
Źródło: ISBnews