Odsetek firm planujących wzrost zadłużenia w IV kw. 2023 r. zmniejszył się do 20,8% z 22,6% kwartał wcześniej, podał Narodowy Bank Polski (NBP). W III kw. udział firm deklarujących brak problemów z obsługą zadłużenia kredytowego wzrósł do 94,1% z 93,4% w II kw., podano także.
„W świetle wyników SM NBP spadł odsetek firm planujących wzrost zadłużenia w IV kw. (do 20,8% s.a. z 22,6% s.a. kwartał wcześniej). Natomiast odsetek przedsiębiorstw planujących ograniczenie wykorzystania finansowania bankowego był zbliżony do notowanego w III kw. (7,0% s.a.). Ze względu na nadal niski odsetek przedsiębiorstw planujących rozpoczęcie nowych inwestycji finansowanych kredytem w nadchodzącym kwartale i wyraźne odchodzenie od planów finansowania projektów kredytem bankowym na rzecz środków własnych, aktywność inwestycyjna firm w najbliższym okresie nie będzie prawdopodobnie generować zwiększonego zapotrzebowania SPN na finansowanie bankowe” – czytamy w raporcie „Szybki Monitoring NBP – analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw”.
Według danych SM NBP, w III kw. 2023 r. lekko wzrósł (do 13,6% s.a. z 13,2% s.a. w II kw.) odsetek firm informujących o aplikowaniu o kredyt bankowy. Spadła natomiast deklarowana dostępność finansowania bankowego: zmniejszył się udział firm, które otrzymały pozytywne decyzje kredytowe (do 84,8% s.a. z 86,8% s.a. w II kw.), podano także.
„Jakość obsługi zadłużenia kredytowego SPN pozostaje wysoka. Co prawda w II kw. 2023 r. obniżył się wskaźnik obsługi zadłużenia kredytowego i pożyczkowego z nadwyżki finansowej (dane GUS) – co wynikało z dynamicznego wzrostu wielkości spłat zadłużenia i odsetek przy niskiej dynamice nadwyżki finansowej netto – ale udział kredytów o obniżonej jakości pozostał na niskim poziomie. Co więcej, w III kw. lekko wzrósł udział firm deklarujących brak problemów z obsługą zadłużenia kredytowego (do 94,1% z 93,4% w II kw.), a przedsiębiorstwa oczekują dalszej poprawy zdolności do obsługi zobowiązań kredytowych w perspektywie roku” – czytamy dalej.
Źródło: ISBnews