Oferta PGE Energia Ciepła i dwie oferty PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa, warte łącznie ponad 305 mln zł, wygrały aukcję na premię kogeneracyjną, podał Urząd Regulacji Energetyki (URE). Premią objęto blisko 2,4 TWh energii elektrycznej, co stanowi około 6,5% wolumenu przewidzianego do wsparcia.
„Wytwórcy zagospodarowali tylko niecałe 5% łącznego budżetu aukcji. Wsparcie uzyskały nowe jednostki kogeneracji, w odniesieniu do których rozpoczęcie robót budowlanych albo podjęcie wiążących zobowiązań może nastąpić już następnego dnia po ogłoszeniu przez prezesa URE wyników aukcji. Premia dla tych jednostek będzie przysługiwała w latach 2024-2038” – czytamy w komunikacie.
Maksymalna ilość energii elektrycznej, która mogła zostać objęta premią wynosiła 36 TWh, natomiast maksymalna wartość tej premii to 6,36 mld zł. Wielkości te uwzględniały obowiązującą od 3 lipca 2021 r. regulację, zgodnie z którą w aukcjach przeprowadzanych w danym roku prezes URE uwzględnia ilość energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji nie wykorzystaną w aukcjach w poprzednim roku kalendarzowym oraz wartość premii kogeneracyjnej wynikającą z tej energii.
„W aukcji złożono pięć ofert, z czego trzy były zwycięskie. Zadziałała tu reguła 'wymuszenia konkurencji’, zgodnie z którą aukcję wygrywają uczestnicy, których oferty łącznie nie przekroczyły 100% wartości lub ilości energii elektrycznej określonej w ogłoszeniu o aukcji i 80% ilości energii elektrycznej objętej wszystkimi ofertami” – czytamy dalej.
Minimalna wysokość premii kogeneracyjnej wskazana w złożonych przez zwycięzców ofertach nie przekraczała 120 zł/MWh, a maksymalna wysokość premii nie przekraczała 150 zł/MWh.
Wartość premii kogeneracyjnej może ulec zmianie w związku z ewentualnym przyznaniem wytwórcom pomocy inwestycyjnej, zaznaczono.
Aukcja na premię kogeneracyjną, która odbyła się między 20 a 22 września br., przeznaczona była dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji o mocy od 1 do 50 MW.
Źródło: ISBnews