Ongeno – spółka z portfela JR Holding – podpisało z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym nr 1 w Lublinie umowę o współpracy na wykonanie eksperymentu medycznego, pod nazwą „Autologiczny transfer komórek macierzystych szpiku kostnego w terapii stwardnienia rozsianego (SM)”, podano w komunikacie.
„Bardzo cieszy nas podpisanie umowy, które było przygotowywane od pewnego czasu. Oznacza to zielone światło dla kontynuacji realizacji tego nowatorskiego eksperymentu. Jest to jeden z najbardziej obiecujących projektów, ze wszystkich prowadzonych w spółkach z portfela JR Holding. Szczególne ważne jest to, że jest nie tylko dużą szansą biznesową, co oczywiście ważne dla inwestorów, ale terapia ta może stać się światowym przełomem i znacząco zmienić sytuację cierpiących na tą ciężką chorobę, jaką jest stwardnienie rozsiane. Możliwość udziału w tym projekcie daje nam wielką satysfakcję” – powiedział prezes JR Holding January Ciszewski, cytowany w komunikacie.
Podpisana umowa umożliwi zastosowanie terapii u kolejnych sześciu pacjentów. Szpital w Lublinie dokona rekrutacji oraz oceny klinicznej pacjentów, będzie ich hospitalizować, przetworzy szpik kostny według dostarczonego protokołu oraz dokona przeszczepu, podano także.
„Eksperyment jest w 100% finansowany ze środków Ongeno. Ponadto Ongeno dostarczy wszelkich produktów, odczynników i materiałów oraz urządzenie, potrzebne do realizacji procedur eksperymentu w celu przeprowadzenia przewidzianej protokołem właściwej separacji/selekcji komórek macierzystych szpiku kostnego oraz zapewni odpowiednie certyfikowane szkolenia jego prawidłowej obsługi. Urządzenie będzie działać w systemie zamkniętym, a więc niemożliwe będzie wniknięcie do przetwarzanego materiału bakterii czy zanieczyszczeń. Wszystkie części urządzenia mające styczność z pobranym materiałem, jak i odczynniki używane w trakcie pracy urządzenia będą zawsze jałowe i jednorazowe. Wszystkie pozostałe urządzenia konieczne do realizacji procedur eksperymentu stanowią własność Szpitala” – czytamy dalej.
Stwardnienie rozsiane to obecnie jedna z najczęstszych chorób neurologicznych, jak dotąd nieuleczalna. Dostępne terapie farmakologiczne polegają na stałym przyjmowaniu leków i jedynie modyfikują i spowalniają przebieg choroby. Terapia opracowana przez dr. n. med. Wojciecha Orłowskiego, to pierwsza na świecie metoda leczenia SM. W pierwszej części eksperymentu w 2014 r. wzięło udział czterech pacjentów, którzy doświadczyli znaczących efektów poprawy, zmniejszenia niepełnosprawności, braku rzutów i postępów choroby. Umożliwiło to im powrót do normalnej aktywności życiowej i zawodowej. Po siedmiu latach terapia została bardzo wysoko oceniona pod względem bezpieczeństwa i skuteczności, wskazano w materiale.
„Jest to pierwsza na świecie terapia, która rzeczywiście leczy cierpiących na stwardnienie rozsiane, powodując cofnięcie się objawów choroby. Pierwsze cztery osoby poddane tej terapii w 2014 r. doświadczyły spektakularnego zmniejszenia niepełnosprawności i praktycznie powróciły do zdrowia. Z ich relacji wynika, że pacjenci określają się jako właściwie zupełnie zdrowi. Chcemy aby pacjenci zostali poddani terapii w ciągu sześciu miesięcy, będzie to jednak zależało też od przebiegu pandemii COVID-19, która niestety wpływa również na możliwości prowadzenia eksperymentów medycznych” – powiedział doradca zarządu Ongeno Maciej Mikołajczyk.
JR Holding ASI to notowana od 2012 r. na rynku NewConnect spółka, koncentrująca się na działalności inwestycyjnej i zaangażowaniu w firmy z branż: cyfrowego biznesu, odnawialnych źródeł energii, gier komputerowych, medycznej, biotechnologicznej i nowoczesnych mediów. Zgodnie ze strategią, firma zamierza osiągnąć do końca 2022 r. wartość aktywów w portfelu inwestycyjnym na poziomie 3 mld zł, rozpocząć pierwsze inwestycje w spółki zagraniczne i globalne, a także, w latach 2021-2022, zainwestować 200-500 mln zł m.in. w projekty z obszaru Digital Business. Spółka rozpoczęła proces przenoszenia notowań z NewConnect na główny rynek GPW.
Źródło: ISBnews