Polska Grupa Energetyczna (PGE) spodziewa się wzrostu r/r nakładów inwestycyjnych w energetyce odnawialnej, źródłach niskoemisyjnych, ciepłownictwie i dystrybucji w 2022 r., poinformował wiceprezes ds. finansowych Lechosław Rojewski. Łączne nakłady mogą wynieść ok. 7 mld zł.
„Będziemy dynamizować wydatki związane z nakładami inwestycyjnymi, oczywiście odchodząc od energetyki konwencjonalnej. Natomiast spodziewamy się wzrostu w źródłach niskoemisyjnych, wzrostu nakładów na fotowoltaikę w energetyce odnawialnej. W dystrybucji mamy istotne obszary – inteligentnych liczników oraz sieci kablowe średnich napięć” – powiedział Rojewski podczas konferencji prasowej.
„Przewidujemy, że nakłady inwestycyjne w 2022 r. powinny wynieść ok. 7 mld zł” – dodał wiceprezes.
Spółka podała w prezentacji, że w energetyce konwencjonalnej wraz z końcem programu dostosowań do BAT nastąpi ograniczenie poziomu do nakładów utrzymaniowych.
W źródłach niskoemisyjnych przewidziane są rosnące nakłady na budowę mocy gazowych w Elektrowni Dolna Odra wraz z postępami inwestycji.
W ciepłownictwie wzrost nakładów ma być związany z budową nowych niskoemisyjnych bloków gazowych, w tym m.in. Nowa EC Czechnica, EC Bydgoszcz, EC Zgierz, EC Kielce.
W energetyce odnawialnej przewidziany jest przyrost nakładów na realizację budowy morskich farm wiatrowych, rosnące nakłady w ramach programu rozwoju mocy fotowoltaicznych. Niezależnie od rosnących nakładów na rozwój organiczny możliwe są też akwizycje.
W obrocie zakładana jet realizacja bieżących projektów rozwojowych i utrzymaniowych.
„W dystrybucji spodziewamy się wydatków rzędu 1,5 mld zł” – wskazał Rojewski.
W prezentacji wskazano na rosnące nakłady na przyłączanie nowych źródeł oraz realizację programu kablowania sieci i instalacji inteligentnych liczników.
Cały proces związany z inteligentnymi licznikami ma kosztować grupę łącznie 3 mld zł w okresie jego realizacji.
Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25%, a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.
Źródło: ISBnews