Celem obecności Polski na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju jest m.in. ukazanie Polski jako miejsca do lokowania inwestycji głównie o wysokim stopniu zaawansowania, poinformował w rozmowie z ISBnews Adrian Malinowski, komisarz generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju.
„Chcemy pokazać Polskę jako odpowiednie miejsce do lokowania inwestycji. Bardzo zależy nam na tym, aby we współpracy z różnego rodzaju polskimi podmiotami, które odpowiedzialne są za lokowanie inwestycji w naszym kraju, zbudować silny blok promujący Polskę jako idealne miejsce do przyciągania inwestycji. Istotnym jest, abyśmy przechodzili od inwestycji, które upatrywałyby w Polsce źródła taniej siły roboczej, do inwestycji o wysokim stopniu zaawansowania, z wysokim potencjałem dla bazy badawczo-rozwojowej, a także bardzo dobrym ukierunkowaniem na działanie proekologiczne. Nie sposób więc nie wspomnieć o kwestiach związanych z usługami IT, zieloną energią lub elektromobilnością – czy to w ujęciu standardowego pojęcia elektromobilności elektrycznej, czy patrzenia przez pryzmat potencjalnego rozwoju paliwa przyszłości, czyli wodoru. Polska staje się magnesem dla takiego rodzaju inwestycji” – powiedział Malinowski w rozmowie z ISBnews.
Dodał, że przygotowywany jest portfel możliwości inwestycyjnych w Polsce, w którym zawarte są również konkretne przykłady sukcesu zagranicznych inwestorów w Polsce.
„Jesteśmy trzecim największym w Europie magnesem dla inwestorów zagranicznych. Ten potencjał i ten rozpęd, który już nabraliśmy w przyciąganiu inwestycji, czy to w samej PAIH, czy w ARP, czy w strefach ekonomicznych, chcemy przedstawić w przygotowywanym, bardzo dobrym portfelu inwestycyjnym. Zamierzamy pokazać konkretne przykłady sukcesu zagranicznych inwestorów poprzez zrealizowane projekty oraz zaprezentować całościowy system instytucji wspierających inwestycje – powiedział Malinowski.
Zaznaczył, że portfolio inwestycyjne skupi się również na możliwościach, jakie daje potencjalnym inwestorom Fundusz Trójmorza, który jest ekonomicznym wymiarem Inicjatywy Trójmorza i wehikułem inwestycyjnym do finansowania kluczowych projektów infrastrukturalnych, energetycznych i cyfrowych w regionie.
„Pozostaje jeszcze inicjatywa dużych polskich funduszy oraz funduszy, z których Polska może korzystać. Chodzi zarówno o środki z NCBR, jak i Fundusz Trójmorza. Mamy gotowe portfele projektów, teraz należy zachęcić inwestorów i pozyskać środki do ich realizacji. Przed nami jeszcze doprecyzowanie tych wątków” – zapowiedział Komisarz.
Poinformował również, że wcześniejsza propozycja organizatorów, by Pawilon Polski pozostał po zakończeniu Wystawy Expo została ogłoszona oficjalnie z horyzontem czasowym na 5 lat.
„Otrzymaliśmy oficjalne zaproszenie od organizatorów Expo do pozostawienia pawilonu w Dubaju po zakończeniu Wystawy Światowej. Przekazałem tę propozycję do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii jako ministerstwa, które nadzoruje projekt i jest jego sponsorem. Teraz musimy ją poddać szerszym konsultacjom w sferze rządowej, jak i agencyjnej. Mamy więc już oficjalne zaproszenie i wiemy, jaki byłby horyzont czasowy – mowa o 5 latach od zakończenia Expo. Wiemy, że gospodarze będą chcieli przekształcać teren Wystawy Światowej Expo w dzielnicę biznesowo-innowacyjną o nazwie District 2020. Dzielnica ma być ukierunkowana na podmioty rozwijające nowoczesne technologie i dbające o międzynarodową współpracę gospodarczą” – powiedział Malinowski.
Strona polska jest już po pierwszych ustaleniach z gospodarzami w tej kwestii.
„Wiemy, jakiej pomocy i zachęt możemy się spodziewać ze strony organizatorów. Natomiast nie mamy jeszcze wewnętrznej decyzji związanej z pozostawieniem pawilonu w Dubaju i ostatecznej koncepcji prowadzonej w nim działalności. Istnieje jeszcze szereg elementów wymagających ustalenia. Jesteśmy jednak przekonani, że przez okres pięciu lat pawilon stanowiłby dobry budynek reprezentacyjny. Posiadamy system gwarancji, którymi budynek został objęty w ramach budowy, zapewniający jego trwałość, funkcjonalność i dobry wygląd” – wyjaśnił Malinowski.
Podkreślił, że pozostawienie Polskiego Pawilonu powinno mieć charakter przyczółku do ekspansji zagranicznej i do bezpośredniej współpracy zarówno z ZEA, jak i z państwami regionu.
„Musimy najpierw wiedzieć, jakie są cele, jakie aktywności powinny pojawić się w Pawilonie Polskim po zakończeniu wystawy i jak będzie to osadzone w ramach struktury wsparcia ekspansji zagranicznej. A jestem przekonany, że projekt ten powinien mieć właśnie charakter przyczółku do ekspansji zagranicznej i do bezpośredniej współpracy zarówno z Emiratami, jak i z państwami regionu. Niezbędne będą konsultacje na poziomie rządowym” – podsumował Malinowski.
Za przygotowanie obecności Polski na Expo 2020 w Dubaju odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH).
Dzień Polski na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju został zaplanowany na 7 grudnia 2021 roku. Jego obchodom towarzyszyć będzie Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze, które – jak podkreślają organizatorzy – wielu polskim przedsiębiorcom otworzy drzwi do realnej współpracy z partnerami z całej Zatoki Perskiej. W programie wydarzenia zaplanowano m.in. podpisanie umów dwustronnych, panele biznesowe, sesje biznesowe b2b.
Expo 2020 w Dubaju ze względu na pandemię koronawirusa zostało przełożone o rok i potrwa od 1 października 2021 r. do 31 marca 2022 r.
Źródło: ISBnews