Pompy ciepła mogą dołączyć do eksportowej oferty Polski z dziedziny ochrony środowiska, w skład której wchodzą już autobusy elektryczne i ogniwa dla przemysłu motoryzacyjnego, uważa minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dziś podpisano list intencyjny o współpracy na rzecz utworzenia Hubu Naukowo-Technologiczno-Biznesowego, który ma powstać w Miękini, w województwie małopolskim.
„W ciągu najbliższych 10 lat wykorzystanie ciepła Ziemi będzie tak samo ważne, jak panele fotowoltaiczne i wiatraki. […] Chciałbym, aby pompy ciepła stały się częścią kolejnej, eksportowej oferty z dziedziny ochrony środowiska. Tak już jest w przypadku autobusów elektrycznych i ogniw dla przemysłu motoryzacyjnego” – powiedział Kurtyka podczas konferencji prasowej.
Centrum badań nad technologicznymi rozwiązaniami pomp ciepła powstanie w Miękini w województwie małopolskim. Opiekę naukową nad Hubem Naukowo-Technologiczno-Biznesowym zapewni Akademia Górniczo-Hutnicza. Podpisanie aktu powołania tej placówki skutkować będzie tym, że możliwe stanie się aplikowanie o dofinansowanie badań ze środków unijnych, a także programów przygotowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Sygnatariuszami listu intencyjnego są: minister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, główny geolog kraju i pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa, zarząd województwa małopolskiego, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Burmistrz Gminy Krzeszowice.
„Powstanie HUB-u właśnie w Miękini jest podyktowane istniejącym zapleczem naukowo-badawczym. Mieszczące się tu Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii, należące do wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie, prowadzi działalność w zakresie odnawialnych źródeł energii, hybrydowych systemów energetycznych oraz efektywności energetycznej i mikroenergetyki prosumenckiej” – powiedział wiceminister Piotr Dziadzio, główny geolog kraju, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa, cytowany w komunikacie.
Koncepcja HUB-u zakłada, że będzie on w stanie osiągnąć największe efekty poprzez połączenie trzech elementów mechanizmu ekosystemu innowacji tj.:
- infrastruktury technicznej: rozwój biur, laboratoriów i hal testowych;
- nowoczesnych metod zarządzania: wprowadzenie mechanizmu zarządzania ekosystemem innowacji, oferta dla biznesu wdrażającego innowacyjne technologie, dostęp w jednym miejscu do wysoko wykwalifikowanych pracowników, naukowców i dedykowanych usług;
- współpracy sieciowej podmiotów zaangażowanych w rozwijanie technologii dla inteligentnej energetyki: szytych na miarę innowacji technologicznych, inkubatorów, startupów, SME, państwowych i prywatnych funduszy, inwestorów komercjalizujących wynalazki, wymieniono w materiale.
Źródło: ISBnews