Prognoza netto zatrudnienia sektora handlu detalicznego i hurtowego na III kw. br. wynosi +12%, wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”.
Zdaniem autorów, prognoza netto zatrudnienia stanowi zauważalną poprawę w stosunku do wyników rejestrowanych w pierwszym roku pandemii COVID-19.
„Wzrosty zatrudnienia, planowane przez pracodawców z sektora handlu detalicznego i hurtowego, nie powinny dziwić. Nastąpiło otwarcie sklepów i z każdym dniem luzowania obostrzeń notują one coraz większą liczbę klientów, którzy po czasie ograniczeń i restrykcji wynikających z pandemii stęsknili się za wizytami w centrach handlowych. Dla pracodawców działających w tym sektorze oznacza to, że po okresie hibernacji lub całkowitego zamknięcia muszą oni odbudować swoje zasoby kadrowe. W wielu przypadkach jest to dużym wyzwaniem, ponieważ poprzedni pracownicy w czasie pandemii podjęli już inne zatrudnienie w branżach, które nie notowały spadków. Tylko część z tych osób wróci do pracy w sektorze handlu detalicznego i hurtowego. Reszta nie będzie chciała ryzykować ponownego zamknięcia, które mogłoby nastąpić na przykład w miesiącach jesiennych. Obserwujemy więc na rynku dużą konkurencję i podwyższanie stawek dla pracowników handlu, co konsumenci mogą odczuć finansowo. Dla kandydatów jest to dobra sytuacja, ponieważ mają oni możliwość przebierania w ofertach pracy z tego sektora” – powiedziała dyrektor regionalny w Manpower Dominik Malec, cytowana w komunikacie.
Z raportu wynika, że 8% firm chce pozyskiwać nowe talenty w okresie lipiec – wrzesień, 84% przedsiębiorców zamierza utrzymać liczbę pracowników na niezmienionym poziomie, natomiast konieczność redukcji etatów przewiduje 3% organizacji. Niesprecyzowane plany dotyczące zatrudnienia ma 5% firm.
Zdaniem ekspertów perspektywy znalezienia pracy w sektorze handlu detalicznego i hurtowego nadal pozostają optymistyczne.
„Choć odsetek firm planujących zatrudnianie nowych pracowników w III kwartale 2021 roku osiągnął dokładnie taki sam poziom (8%), jak w analogicznym okresie ubiegłego roku, duże różnice zauważyć można w obszarze redukowania etatów. W najbliższych trzech miesiącach zmniejszenie liczby pracowników przewiduje tylko 3% firm, podczas gdy rok temu w okresie lipiec-wrzesień zwolnienia planowało aż 14% przedsiębiorców. Dużo mniejszy odsetek organizacji (70% wobec aktualnych 84%) prognozował też pozostawienie liczby pracowników na niezmienionym poziomie” – czytamy dalej.
Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia to kwartalne badanie, które mierzy intencje pracodawców związane ze zwiększeniem lub zmniejszeniem całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale.
Źródło: ISBnews