Program Certyfikacji Podatkowej EY to nie tylko potwierdzenie, że firma rzetelnie i prawidłowo realizuje swoje zobowiązania podatkowe, co zwiększa zaufanie w otoczeniu biznesowym i administracji państwowej. Oferuje także większe bezpieczeństwo podatkowe i optymalizację rozliczeń przedsiębiorstwa.
Skąd się wzięła Certyfikacja Podatkowa EY?
W dobie częstego wprowadzania nowych obowiązków podatkowych i rosnącej komplikacji istniejących przepisów, zachowanie bezpieczeństwa podatkowego dla wielu firm staje się dużym wyzwaniem. Złożone i dynamiczne otoczenie prawno-podatkowe to dla przedsiębiorstwa dodatkowe ryzyko. Program Certyfikacji Podatkowej EY wychodzi naprzeciw potrzebom przedsiębiorców i daje im stabilny punkt odniesienia. Oferuje go firma EY (Ernst & Young) zajmująca się audytem i doradztwem, w tym podatkowym (sprawdź: https://www.ey.com/pl/certyfikacjapodatkowa). EY to jeden z liderów tego typu usług na świecie, wielokrotnie nagradzany w Polsce między innymi w rankingach „Dziennika Gazety Prawnej” i „Rzeczpospolitej
Dla kogo jest i co daje Program Certyfikacji Podatkowej EY?
Certyfikacja Podatkowa EY to rozwiązanie dla przedsiębiorcy, który chce mieć gwarancję poprawnego przebiegu rozliczeń podatkowych. Certyfikat Podatkowy i prowadzący do niego proces to szereg korzyści dla przedsiębiorstwa. Po pierwsze, zwiększa wiarygodność firmy. Chociaż wysokość zobowiązań podatkowych największych podatników jest obecnie informacją publiczną, skuteczne informowanie opinii publicznej o różnicy pomiędzy dochodem podatkowym a finansowym może być trudne. Ustandaryzowany audyt podatkowy może być wartościową informacją zarówno dla otoczenia biznesowego firmy, jak i administracji podatkowej. Po drugie, w dobie zmieniających się wykładni prawa podatkowego, Program Certyfikacji Podatkowej EY minimalizuje ryzyko odpowiedzialności finansowej, karnej i karnej skarbowej grożącej firmie i jej zarządowi za brak należytej staranności w prowadzeniu rozliczeń przedsiębiorstwa. Po trzecie, bieżąca analiza sposobu kalkulowania zobowiązania podatkowego i wczesne wykrycie nieprawidłowości w tym zakresie to mniejsze koszty, bo błędy wykryte po dłuższym czasie skutkują odsetkami karnymi i stawkami sankcyjnymi. Wreszcie, Certyfikacja Podatkowa EY to nie tylko ograniczanie ryzyka, ale i pełne wykorzystanie możliwości optymalizacji zobowiązania podatkowego za pomocą takich akceptowalnych przez Ministerstwo Finansów narzędzi, jak między innymi ulga B+R, ulga inwestycyjna (PSI), innovation box, czy wybór optymalnych metodologii rozliczeń (polityka amortyzacji, różnice kursowe itp.).
Jak przebiega Certyfikacja Podatkowa i na czym się opiera?
Program Certyfikacji Podatkowej EY jest prowadzony w trybie ciągłym oraz ma wystandaryzowany i kompleksowy charakter. Analizie podlegają wszystkie ważne obszary związane ze sprawozdawczością podatkową, takie jak Jednolity Plik Kontrolny (JPK), weryfikacja kontrahentów, CIT, VAT, ceny transferowe i procedury podatkowe. Jednolita metodologia jest modyfikowana jedynie przez skalę działalności danego podmiotu i specyfikę branży, a nie na indywidualne życzenia klienta. Bazą do jej stworzenia były wieloletnie doświadczenia i wiedza ekspertów EY, zarówno z zakresu międzynarodowych programów certyfikacji podatkowej, jak i analizy rozliczeń podatkowych i audytu finansowego polskich przedsiębiorstw. Efektem procesu jest stałe wsparcie firmy w weryfikacji rozliczeń w trybie comiesięcznym oraz w cyklu rocznym, a po przejściu odpowiednich procedur, podzielonych na poziomy, także uzyskanie przez przedsiębiorstwo certyfikatu podatkowego (w przypadku uzyskania pozytywnej opinii) lub wytycznych do wprowadzenia zmian (w przypadku opinii z zastrzeżeniami).
Materiał Partnera