Projekt konsorcjum, w skład którego wchodzi Creotech Instruments, o tytule „Reacts: Responsive European Architecture for Space” został wybrany do finansowania w ramach The European Defence Fund (Europejski Fundusz Obrony), podała spółka. Koordynatorem całego projektu jest DLR Deutsches Zentrum Fur Luft Und Raumfahrt (Niemiecka Agencja Kosmiczna).
„Projekt zawiera siedem zadań. Koordynatorem jednego z zadań realizowanych w ramach projektu został Creotech Instruments. Zadanie koordynowane przez emitenta dotyczy budowy standardu dla małych satelitów, który w przyszłości ma zostać zaimplementowany w ramach pozyskiwanej zdolności obronnej na poziomie Unii Europejskiej” – poinformowała spółka.
W projekcie uczestniczy łącznie 38 europejskich podmiotów. Całkowita wartość projektu wynosi 19 261 887 euro, zaś na emitenta przypada ponad 1 054 264 euro. Projekt trwać będzie 21 miesięcy, a jego rozpoczęcie planowane jest od stycznia 2024 r., podano także
„Zarząd emitenta uważa niniejszy projekt za istotny, gdyż jego realizacja pozwoli na wprowadzenie standardu satelitarnego HyperSat opracowywanego przez spółkę, jako jednej z podstaw systemu bezpieczeństwa w Europie w obszarze kosmicznym” – czytamy dalej.
Spółka przekazała, że projekt ma na celu zapewnienie europejskim państwom członkowskim nowej, przełomowej i opartej na współpracy zdolności obronnej: odpornej i skalowalnej sieci responsywnych systemów kosmicznych (satelitarnych), w pełni interoperacyjnej zdolności do wystrzelenia satelitów i rozpoczęcia dostarczania danych w ciągu 72 godzin od zaistnienia sytuacji kryzysowej.
W ramach projektu zostanie zdefiniowana całościowa architektura systemu oparta na potrzebach użytkowników końcowych z poszczególnych państw europejskich, opracowana zostanie koncepcja działania, stworzony zostanie plan rozwoju technologii, przygotowany zostanie opis wspólnych interfejsów, zaprojektowana zostanie konfiguracja oprogramowania systemu i przeprowadzone zostaną testy symulacyjne, podano.
Creotech Instruments jest największą polską firmą produkującą i dostarczającą na światowy rynek technologie kosmiczne oraz specjalistyczną elektronikę i aparaturę, m.in. na potrzeby komputerów kwantowych, kryptografii kwantowej czy laboratoriów fizyki kwantowej i wysokich energii. Spółka zadebiutowała na głównym rynku GPW w lipcu 2022 r., przenosząc się z rynku NewConnect.
Źródło: ISBnews