Kogeneracja – spółka zależna PGE Energia Ciepła z Grupy PGE – rozpoczęła budowę elektrociepłowni gazowo-parowej Nowa Czechnica, podała spółka. Uruchomienie bloku planowane jest w I połowie 2024 roku.
Nowa jednostka zastąpi 120-letnią elektrociepłownię węglową. Siechnicka inwestycja wpisuje się w strategię Grupy PGE, zgodnie z którą do 2030 r. planowane jest korzystanie w 70-proc. ze źródeł zero- i niskoemisyjnych w produkcji ciepła, zaznaczono.
„Budowa nowej elektrociepłowni w Siechnicach to jedna z kluczowych inwestycji PGE Energia Ciepła. Dzięki zastosowaniu najlepszej dostępnej technologii w znaczący sposób wzrośnie sprawność oraz efektywność wytwarzania, a dzięki zastosowaniu niskoemisyjnego paliwa gazowego zyskają na tym mieszkańcy aglomeracji wrocławskiej” – powiedział prezes PGE Energia Ciepła Przemysław Kołodziejak, cytowany w komunikacie.
Nowy zakład w Siechnicach będzie ważnym źródłem zaopatrywania w energię mieszkańców Gminy Siechnice oraz południowej części Wrocławia.
Głównym realizatorem inwestycji jest wyłonione w kwietniu br. konsorcjum firm w składzie: Polimex Mostostal – lider konsorcjum oraz Polimex Energetyka – partner konsorcjum.
Harmonogram projektu zakłada uruchomienie bloku gazowo-parowego w pierwszej połowie 2024 r. Do tego czasu produkcja energii elektrycznej i ciepła zapewniona będzie przez obecnie eksploatowane instalacje oraz część szczytową nowej elektrociepłowni w Siechnicach, której uruchomienie planowane jest na pierwszą połowę 2023 r.
Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja, spółka zależna PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, to producent energii elektrycznej i ciepła wytwarzanych w wysokosprawnej kogeneracji, w aglomeracji wrocławskiej.
PGE Energia Ciepła jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25% udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,8 GWt mocy elektrycznej 2,5 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 672 km.
Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.
Źródło: ISBnews