W kredytach mieszkaniowych mamy poważny spadek, ale akcja kredytowa w pozostałych segmentach powinna się utrzymać, uważa członek zarządu Santander Bank Polska (SBP) Maciej Reluga. Podkreślił, że na razie nie widać znacznego pogorszenia jakości portfela kredytowego.
W Santander Bank Polska, podobnie jak w innych bankach nastąpiło wyhamowanie akcji kredytowej w segmencie kredytów hipotecznych.
„W danych za drugi kwartał widać mocny spadek, by nie powiedzieć – załamanie” – powiedział Reluga podczas telekonferencji, dodając, że taka tendencja utrzyma się najprawdopodobniej w najbliższych kwartałach.
Jak wynika z raportu finansowego banku, sprzedaż kredytów hipotecznych była w II kw. br. o 10% r/r wyższa, ale spadła o 18% kw/kw. Członek zarządu dodał, że bank obserwuje też większe nadpłaty kredytów hipotecznych.
„W pozostałych kredytach detalicznych sprzedaż rośnie wciąż przyzwoicie i zakładamy, że to się może utrzymać” – stwierdził.
Nie spodziewa się również załamania w kredytach dla firm, chociaż zmienić się może ich struktura.
„Nie należy raczej liczyć na poprawę w kredytach inwestycyjnych. Widzimy natomiast wyraźny wzrost kredytu obrotowego, co zapewne wynika z inflacji” – stwierdził Reluga, dodając, że te tendencje powinny się utrzymać w najbliższych kwartałach. Zastrzegł jednak, że w obecnej niestabilnej sytuacji gospodarczej wszelkie przewidywania obarczone są dużym ryzykiem.
Santander Bank Polska poinformował w raporcie, że portfel kredytowy wzrósł o 9% r/r. Sprzedaż kredytów gotówkowych wzrosła o 33% r/r oraz o 11% kw/kw.
„Włączając leasing i faktoring kredyty MŚP +2% r/r i +1% kw./kw. a kredyty Bankowości Biznesowej (BCB) +8% r/r i +1% kw/kw. Kredyty Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej (włączając leasing i faktoringi) +10% r/r i +9% kw/kw” – czytamy w raporcie.
Santander Bank Polska na razie nie obserwuje pogorszenia jakości portfela kredytowego.
„Na razie nie widać znacznego pogorszenia jakości portfela kredytowego” – powiedział Reluga podczas telekonferencji. Zaznaczył jednak, że ze względu na niepewne otoczenie makroekonomiczne nie można jednoznacznie stwierdzić, że nie jest to „cisza przed burzą”.
Reluga zwrócił uwagę, że w segmencie kredytów dla sektora MŚP, który najszybciej reaguje na sytuację gospodarczą, widać pierwsze oznaki spowolnienia.
„Mamy lekki wzrost przeterminowań kredytów” – powiedział.
Bank podał w raporcie, że wskaźnik kredytów niepracujących wyniósł 4,7% na 30 czerwca 2022 r. wobec 5% na 31 grudnia 2021 r. i 5,8% na 30 czerwca 2021 r.
Santander Bank Polska należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem Santander Bank Polska jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji. Spółki z Grupy Santander Bank Polska oferują m.in. fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia, leasing oraz faktoring. Aktywa razem banku wyniosły 243 mld zł na koniec 2021 r.
Źródło: ISBnews