SatRev ocenia, że jest coraz bliżej podpisania historycznej umowy współtworzenia Programu Kosmicznego Zambii, podała spółka.
„Dzisiaj miałem zaszczyt odbyć kolejną rozmowę z prezydentem Zambii – Hakdeinde Hichilemą, na temat rozwoju przemysłu kosmicznego oraz współtworzenia pierwszego Programu Kosmicznego. Wysiłki Rządu Zambii mają na celu napędzanie rozwoju społeczno-gospodarczego kraju poprzez inwestycje zagraniczne, wspieranie badań naukowych i innowacji sektorowych. To dla nas wyróżnienie, być częścią nowego rozdziału w historii tego południowoafrykańskiego kraju” – powiedział prezes Grzegorz Zwoliński, cytowany w komunikacie.
W ramach realizacji Programu Kosmicznego Zambii spółka będzie miała możliwość zaprojektowania, produkcji i wystrzelenia konstelacji nanosatelitów na pokładzie rakiety Virgin Orbit. Celem tego przedsięwzięcia będzie między innymi prowadzenie badań naukowych oraz obrazowanie powierzchni Ziemi. Wszystkie zebrane dane i obrazy z misji na niskiej orbicie okołoziemskiej będą dalej analizowane cyfrowo z wykorzystaniem rozwiązań z zakresu wizji komputerowej, uczenia maszynowego i AI (sztucznej inteligencji). Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii możliwa będzie np. detekcja niewidocznych schematów, identyfikacja trendów i przewidywanie zagrożeń spowodowanych m.in. przez zmiany klimatu czy katastrofy naturalne, a także obserwacja wpływu działań człowieka, wyjaśniono.
„Współpraca z polską spółką pozwoli rozwijać przemysł i możliwości Zambii w zakresie przestrzeni kosmicznej. Rozmowy z prezydentem Zambii obejmowały również rozwój infrastruktury startowej i pomocniczej, produkcje nanosatelitów oraz zarządzanie misją czy też budowę stacji naziemnych. Celem rządu Zambii jest rozwój gospodarczy kraju, ze szczególnym uwzględnieniem sektora wysokich technologii” – podkreśla SatRev.
SatRev został założony w Polsce w 2016 roku, aby skoncentrować się na wschodzącym rynku kosmicznym. Dzięki pionowo zintegrowanej działalności firma specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i eksploatacji satelitów. Buduje konstelację satelitów w celu obserwacji Ziemi w czasie rzeczywistym, która do 2026 r. ma zawierać ponad 1 000 satelitów. W październiku 2019 r. firma powołała konsorcjum z Virgin Orbit i prawie tuzinem polskich uczelni, aby zaprojektować i przeprowadzić pierwszą na świecie dedykowaną komercyjną misję satelitarną na marsa. Obecni inwestorzy to polskie fundusze VC, takie jak JR Holding, Infini, Newberg.
Źródło: ISBnews