Saule Technologies zakłada, że pierwsze przychody ze sprzedaży perowskitowych modułów fotowoltaicznych uzyska na początku 2021 r., poinformował co-CEO Artur Kupczunas.
„Pierwsze przychody planujemy już na początku przyszłego roku i one będą związane ze sprzedażą modułów do małych urządzeń elektronicznych w zakresie IoT. To będą niespecyficzne zastosowania do małych sensorów, czujników, małych urządzeń, które również pracują wewnątrz budynków. Perowskit jest o wiele bardziej efektywny wewnątrz budynków niż krzem” – powiedział Kupczunas dziennikarzom w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
W późniejszym okresie firma planuje zwiększenie skali produkcyjnej i wejście w obszar wielkopowierzchniowych farm fotowoltaicznych, które docelowo mają być montowane na dachach budynków produkcyjnych i magazynowych.
„Jest to możliwe ze względu na lekkość konstrukcji. Panele krzemowe są za ciężkie, by je umieszczać na dachach budynków magazynowych” – wyjaśnił.
„Po I półroczu przyszłego roku zobaczymy, jak to się kształtuje, na ile uda nam się ustabilizować produkcję i realizować sprzedaż do partnerów. Zapraszamy partnerów zainteresowanych implementacją naszych modułów w mniej oczywistych miejscach” – dodał prezes.
Podkreślił, że technologia opracowana przez Saule pozwala na wydrukowanie modułu w dowolnym kształcie na folii i zintegrowanie go z dowolną powierzchnią.
„Produkcja ruszy na skalę pół-komercyjną w tym roku. Pierwsze moduły będą dostarczane do partnerów biznesowych, z którymi mamy już umowy JDD – joint development agreement – i rozwijamy niestandardowe zastosowania naszych modułów” – podsumował Kupczunas.
Saule Technologies podpisał dziś z Columbus Energy umowę inwestycyjną, na podstawie której Columbus obejmie 20% w spółce i zainwestuje 10 mln euro.
Saule Technologies to polska firma rozwijająca technologię drukowanych perowskitowych ogniw słonecznych nowej generacji. Firmę założyli w 2014 r. Olga Malinkiewicz – wynalazczyni metody – oraz biznesmeni Piotr Krych i Artur Kupczunas. Obecnie Saule Technologies to zespół ponad 50 naukowców, inżynierów i pracowników administracyjnych z ponad 17 krajów. Saule Technologies przez ostatni rok, przy współpracy inżynierów z Korei, Malezji, Wielkiej Brytanii, Singapuru i Japonii, konstruowała unikatową, pierwszą na świecie linię produkcyjną drukowanych ogniw perowskitowych.
Źródło: ISBnews