Siemens wraz z firmą stacjeladowania uruchomił na śląskim odcinku autostrady A1 pierwszą stację szybkiego ładowania w sieci publicznej, podała spółka. Stacja jest setnym urządzeniem operatora Noxo Energy – pierwszym z mocą do 150 kW
„W wielu lokalizacjach sieci Noxo można spotkać stacje Siemensa Sicharge AC22, które są bardzo chwalone za bezawaryjność i ciekawe wzornictwo. Stacje AC doskonale się wpisują w koncepcję sieci tzw. lokalizacji docelowych, w których kierowcy pozostają na dłużej i mogą spokojnie naładować auto na dalszą podróż. Tym razem, w ramach uruchamiania naszej setnej lokalizacji, dzięki współpracy z Elocity i właścicielami stacji Shell Bełk, udostępniamy naszym klientom kolejne 4 stanowiska do ładowania aut elektrycznych, w tym dwa ultraszybkie” – powiedział współzałożyciel Noxo Energy Jakub Bańkowski, cytowany w komunikacie.
.
„Polski rynek pojazdów elektrycznych rozrasta się coraz bardziej dynamicznie. Popularyzacja elektromobilności wymaga jednak znacznego przyspieszenia rozbudowy infrastruktury szybkiego ładowania, tak by docelowo przypominała ona obecną sieć stacji benzynowych” – dodał prezes Siemens Polska Maciej Zieliński.
Sicharge D Siemensa jest jedną z najnowocześniejszych stacji na rynku, z najwyższą w swojej klasie, 96-procentową wydajnością, podkreślono w materiale.
„Obecnie z szybkiego ładowania w przypadku Sicharge D mogą korzystać dwa pojazdy elektryczne jednocześnie. Pobierana jest wtedy
moc maksymalnie do 300 kW z każdego punktu ładowania prądem stałym. Dzięki możliwości dodania kolejnych dystrybutorów możliwe jest jednoczesne ładowanie aż czterech pojazdów w tym samym czasie. Dodatkowy, piąty samochód może ładować się z gniazda AC” – powiedział specjalista ds. rozwoju biznesu w Siemens Polska Łukasz Bancarzewski.
.
Według niego, stacja zlokalizowana przy węźle Rybnik oferuje obecnie moc minimalną, ale w razie zapotrzebowania może ona zostać zwiększona, i to w ciągu zaledwie kilku godzin.
Od stycznia 2022 r. nowa jednostka biznesowa Siemens Smart Infrastructure E-Mobility rozwija usługi w sektorze ładowania pojazdów elektrycznych. Do końca 2023 r. firma planuje dostarczyć na polski rynek sto stacji szybkiego i ultraszybkiego ładowania.
Źródło: ISBnews