Tauron Wydobycie – spółka zależna Taurona Polskiej Energii – chce redukować wydobycie węgla o 25 tys. ton rocznie, a nie 100 tys. ton rocznie, jak wcześniej zakładano, poinformował prezes Jacek Pytel.
„Tauron Wydobycie w 2020 r. wydobył 4,5 mln ton i podobna produkcja została zaplanowana w pierwszym programie operacyjnym, który szedł do notyfikacji do Komisji Europejskiej. Zeszły rok zamknęliśmy produkcją 5,15 mln ton, czyli o 600 tys ton więcej r/r. Chcąc być w programie redukcji zdolności produkcyjnych, od tego poziomu zaczniemy schodzić” – powiedział Pytel podczas panelu na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Agencja ISBnews jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Wyjaśnił, że w pierwotnym planie, kiedy węgiel nie był tak potrzebny i spółka miała problem z nadprodukcją, założono redukcję w tempie 100 tys. ton rocznie.
„Widząc, co się stało, przeprowadziliśmy rozmowy w ministerstwie i zaproponowaliśmy zwiększenie tego programu. W tym roku zaproponowaliśmy produkcję 5,1 mln ton, czyli mniej niż w zeszłym roku. W kolejnych latach, licząc na program modernizacji bloków 200 MW, będziemy schodzili tylko o 25 tys ton rocznie” – dodał prezes.
„To jest różnica pomiędzy 2022 r. a 2030 r. o ok. 6,5 mln ton – tyle jesteśmy w stanie wyprodukować więcej i dostarczyć na rynek” – podsumował.
Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.
Źródło: ISBnews